Reklama

"Poprawki PiS nie wypaczają intencji prezydenta"

Poprawki PiS do prezydenckich projektów w sprawie KRS i SN, które zostały uzgodnione, nie wypaczają intencji tych projektów - ocenił we wtorek w TVP1 rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński.

Łapiński pytany był w TVP1 o możliwy wynik kolejnego spotkania między prezydentem Andrzejem Dudą, a prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim.

"Zakończone zostały praktycznie już te rozmowy dotyczące ustaw sądowych. Być może dojdzie jeszcze do spotkania, bo takie spotkanie wcześniej już było planowane - pana prezesa Jarosława Kaczyńskiego z panem prezydentem. Natomiast co do czasu, czy konkretnej daty, to tutaj nic do przekazania nie mam" - powiedział.

Odniósł się także do pytania o porozumienie między PiS, a prezydentem w sprawie reformy wymiaru sprawiedliwości.

Reklama

"Generalnie to porozumienie jest; ustawy te teraz na tym posiedzeniu Sejmu będą procedowane. Kształt ustaw prezydenckich jest znany już od dwóch miesięcy, bo prezydent je zgłosił pod koniec września (...). Prawo i Sprawiedliwość zadeklarowało, że zgłosi pewne poprawki. W toku rozmów zostało uzgodnione - z Kancelarią Prezydenta, z panem ministrem (Pawłem) Muchą - że one nie wypaczają projektu prezydenta" - powiedział Łapiński.

"Jeśli te poprawki, które zostały uzgodnione, zostaną zgłoszone, to tutaj nie widzę żadnych problemów. Bo one zostały w jakiś sposób też omówione, że w żaden sposób nie wypaczają intencji, które przyświecają prezydentowi przy pisaniu tych projektów" - powiedział. Przypomniał, że prezydent zawetował poprzednie ustawy dlatego, że miał wobec nich zastrzeżenia merytoryczne.

W środę w Sejmie ma się odbyć się pierwsze czytanie prezydenckich projektów w sprawie KRS i SN.

Prezydent 25 września, po wcześniejszym zawetowaniu projektów ustaw o SN i KRS, zaprezentował swoje własne projekty. Następnie zostały one przekazane do Sejmu, a 3 października zostały skierowane do konsultacji. PiS przekazało prezydentowi swoje poprawki do nich. Czterokrotnie w sprawie zmian w wymiarze sprawiedliwości spotykali się prezes PiS Jarosław Kaczyński i prezydent Andrzej Duda. Ostatnia rozmowa, do której doszło 20 października, dotyczyła poprawek zaproponowanych przez PiS. Prezydent, przekazał wówczas liderowi Prawa i Sprawiedliwości na piśmie swoje uwagi. Następnie w sprawie projektów spotykali się Mucha i poseł PiS Stanisław Piotrowicz.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy