Reklama

Popada i zagrzmi w południowo-wschodniej Polsce. Są ostrzeżenia

Przez Polskę kolejny dzień przechodzą burze z gradem. Tym razem niebezpieczne zjawiska wystąpią w południowo-wschodniej części kraju. Weekend ma przynieść rozpogodzenie, ale również nieco chłodniejszą temperaturę.

Ostrzeżenia IMGW pierwszego stopnia przed burzami z gradem obowiązują do piątkowego wieczora na terenie całego województwa podkarpackiego, a także dla części powiatów województw małopolskiego, świętokrzyskiego oraz lubelskiego.

"Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 30 mm oraz porywy wiatru do 60 km/h. Lokalnie grad" - ostrzegają eksperci podkreślając, że prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska wynosi 80 proc.

Wiatr słaby, umiarkowany. Noc pogodna

Najchłodniej będzie nad samym morzem, gdzie temperatura będzie wahać się między 13 a 16 stopniami Celsjusza. Na zachodzie kraju temperatura wzrośnie do 17-20 stopni. Najcieplej piątek zapowiada się na wschodzie, do 22 stopni.

Reklama

Wiatr będzie słaby i umiarkowany, nad morzem porywisty, w trakcie burz porywy wiatru do 60 km/h. Powieje z północnego zachodu i zachodu.

Synoptyk IMGW Jakub Gawron wskazuje, że noc z piątku na sobotę będzie pogodna. - Jedynie początkowo na krańcach południowo-wschodnich jeszcze nieco więcej chmur i zanikające opady deszczu - podkreśla. Temperatura będzie wynosić od 3 stopni miejscami na północy i w obszarach podgórskich do 10 stopni na południowym wschodzie.

Pogoda już cię nie zaskoczy! Sprawdzaj dokładne prognozy w naszym serwisie

"W obszarach podgórskich Sudetów lokalnie może być nawet ok. 2 stopni, a przy gruncie temperatura może się obniżyć nawet do minus 2 stopni" - ostrzegł Gawron. Wiatr będzie słaby, północno-zachodni i północny.

Pogodnie i ciepło w weekend

Sobota i niedziela zapowiadają się pogodnie, ale nieco chłodniej niż w ciągu mijającego tygodnia. Według prognoz, temperatura maksymalna mierzona w cieniu tylko lokalnie przekroczy 20 stopni. To efekt działania antycyklonu Vera. Ciepło ma pozostać z nami do przyszłego tygodnia, a temperatury będą oscylować w granicach 20-25 stopni Celsjusza.

W środę trąba powietrzna przeszła przez wieś Piotrowice na Dolnym Śląsku, uszkadzając dachy i łamiąc drzewa.

W rozmowie z Interią profesor Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu Bogdan Chojnicki wskazywał, że tornada w Polsce będą pojawiać się coraz częściej przez m.in. wyższe temperatury i większe ilości energii w atmosferze. - Trzeba się liczyć z tym, że liczba takich zjawisk będzie wzrastać - podkreślał. 

Ta apka mówi, kiedy spadnie śnieg - co do minuty! Wypróbuj nową aplikację Pogoda Interia! Zainstaluj z Google Play lub App Store

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: pogoda | burze z gradem | IMGW | ostrzeżenia | pogoda na piątek

Reklama

Reklama

Reklama