Reklama

Reklama

Ponad 50 potwierdzonych przypadków małpiej ospy w Polsce. Kraska podał szczegóły

Mamy ponad 50 potwierdzonych przypadków małpiej ospy w Polsce - poinformował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Jak dodał, około 20-30 osób przebywa w tej chwili w szpitalach, ma dość łagodne objawy. Minister zapewnił, że "jeżeli będzie taka potrzeba to dysponujemy w tej chwili szczepieniami".

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w Programie Pierwszym Polskiego Radia był pytany, jak wygląda sytuacja w Polsce, jeśli chodzi o ospę małpią.

W maju br. został wprowadzony obowiązek hospitalizacji osób zakażonych lub chorych na ospę małpią, a także osób podejrzanych o zakażenie lub zachorowanie na tę chorobę. Jest obowiązek zgłaszania każdego przypadku do służb sanitarnych.

Waldemar Kraska: Małpa ospa jest znana od wielu lat

- Mamy ponad 100 przypadków, które zostały zgłoszone. Potwierdzonych mamy ponad 50. Około 20-30 osób w tej chwili przebywa w naszych szpitalach, to są dość łagodne objawy - poinformował Kraska.

Reklama

Wiceminister zaznaczył, że ospa małpia nie jest chorobą nową. - Ona jest znana już od wielu lat. Zakażenie się tą chorobą występuje w sposób zupełnie inny niż na przykład w przypadku koronawirusa, to musi być bardzo ścisły kontakt między człowiekiem a człowiekiem, bo najczęściej w tej chwili na takiej drodze się odbywa. To musi być kontakt krwi osoby zakażonej z nabłonkiem, z krwią osoby zdrowej, czy też płynów fizjologicznych. Więc jeżeli dojdzie do takiego zakażenia, to naprawdę musi być bardzo ścisły kontakt - wskazał.

Małpia ospa. "Dysponujemy w tej chwili szczepieniami"

- W tej chwili nie widzimy w Polsce jakichś większych ilości tych nowych przypadków. Wiele przypadków nie potwierdza się - podał. Jednocześnie zaznaczył, że "jeżeli będzie taka potrzeba to dysponujemy w tej chwili szczepieniami". - Jest to szczepionka zmodyfikowana przeciw ospie prawdziwej, ale także ma ten komponent ospy małpiej - poinformował. Zaznaczył, że w przypadku ewentualnych szczepień "chodzi głównie o grupy ryzyka, które mają kontakt z ewentualnymi osobami, które są zakażone, czyli o pracowników służby zdrowia".

- Pojawiają się też dość ciekawe badania ze świata, że osoby, które były w przeszłości szczepione na ospę prawdziwą mają w bardzo dużym stopniu tę odporność, że nie ulegną zakażeniu, aczkolwiek te badania są w trakcie, ale te pierwsze wyniki są dość optymistyczne - dodał Kraska.

Gorączka, ból głowy i wysypka

Ospa małpia to rzadka, odzwierzęca choroba wirusowa, która zwykle występuje w zachodniej i w środkowej Afryce. Wśród symptomów wymienia się gorączkę, bóle głowy i wysypkę skórną, która zaczyna się na twarzy i rozprzestrzenia na resztę ciała. 

Objawy - według Światowej Organizacji Zdrowia - ustępują zwykle po dwóch, trzech tygodniach. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy