Ponad 40 milionów złotych dotacji wypłaconych w programie „Mój Prąd”

Od 30 sierpnia 2019 roku korzystanie z odnawialnych źródeł energii ma rządowe wsparcie. W ramach programu „Mój Prąd” prosumenci pragnący zakupić moduły fotowoltaiczne na własny użytek mogą otrzymać dofinansowanie do tej inwestycji. Chętnych jest sporo - suma wypłaconych środków przekroczyła już 40 milionów złotych.

Ekologiczna energia w ramach programu "Mój Prąd"

Jeszcze do niedawna zakup instalacji fotowoltaicznej wiązał się ze sporym wydatkiem - dla standardowej wielkości gospodarstwa domowego był to koszt ponad 30 tys. złotych. Od 30 sierpnia 2019 roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomił program "Mój Prąd", w trakcie którego państwo dotuje inwestycje w instalacje fotowoltaiczne. Przyznane pieniądze mogą pokryć maksymalnie połowę całkowitej ceny jednego przedsięwzięcia, przy czym będzie to nie więcej niż 5 tys. złotych na pojedynczy wniosek. O ile kwota dotychczas wypłaconych środków wyniosła już ponad 40 milionów złotych, tak zatwierdzonych do przyznania jest ponad 55 milionów złotych (stan na 09.12.2019).

O wypłatę środków na z programu "Mój Prąd" może się ubiegać każdy, kto wytwarza prąd na własny użytek oraz posiada umowę, gdzie znajduje się zapis o tym, że dana osoba wprowadza do sieci energię pozyskaną z modułów fotowoltaicznych. Wnioski do obecnej edycji programu "Mój Prąd" rozpatrywane są do 20 grudnia. Nie oznacza to jednak, że program dobiegnie końca, gdyż zaraz po zakończeniu obecnego naboru wystartuje kolejny - program ma charakter ciągły.

Ułatwienie Polakom dostępu do alternatywnych, ekologicznych źródeł energii ma pomóc przybliżyć nasz kraj do europejskiej czołówki państw dbających o środowisko naturalne. Fotowoltaika ma także korzystnie wpłynąć na dywersyfiakcję pozyskiwanej energii oraz odciążyć sieci energetyczne. Zielona energia uzyskana w ramach programu "Mój Prąd" umożliwia zmniejszenie emisji CO2 o 7,5 tys. ton w ciągu roku.

Polska węglem... fotowoltaiką stoi (a przynajmniej takie ma aspiracje)

Rządowy program "Mój Prąd" jest również odpowiedzią na rosnące rynkowe zapotrzebowanie na fotowoltaikę. W ostatnim okresie widać w Europie i dyskursie politycznym wyraźny zwrot w stronę energii pozyskiwanej z odnawialnych źródeł. Firmy zajmujące się montażem instalacji fotowoltaicznych są obłożone zamówieniami - w samym tylko I półroczu 2019 roku dokonano więcej instalacji niż przez cały poprzedni rok. 1 października br. moc uzyskana z instalacji fotowoltaicznych przekroczyła 1 GW, co jest wzrostem o prawie 160% w stosunku do poprzedniego roku. Jak na polskie realia jest to imponujący wynik, ale ciężko jest go obecnie porównywać z zachodem Europy. Przykładowo, w Niemczech moc zainstalowana w fotowoltaikę wynosi 48 GW.

Program "Mój Prąd" - instalator może być inwestorem

W początkowym okresie funkcjonowania program "Mój Prąd" nie obejmował dofinansowaniem prosumentów, którzy samodzielnie dokonywali montażu instalacji fotowoltaicznych. Strona rządowa argumentowała to troską o wysoką jakość przeprowadzanego montażu.

Zasada ta spotkała się z dużym sprzeciwem. Pojawiły się zarzuty, że z tak restrykcyjnego regulaminu skorzystają wyłącznie firmy zajmujące się montażem instalacji fotowoltaicznych, ponieważ koszt rządowego dofinansowania w całości pochłaniało opłacenie czasu pracy specjalistów.

W związku z protestami właścicieli domowych elektrowni słonecznych 11 października 2019 roku kontrowersyjny zapis uległ zmianie.

Od teraz do montażu instalacji fotowoltaicznych dofinansowanych w ramach programu "Mój Prąd" nie jest konieczna pomoc firmy specjalizującej się w tego typu pracach. Każdy, kto posiada odpowiednie uprawnienia UDT, SEP lub budowlane może zamontować instalację fotowoltaiczną na dachu swojego domu, a następnie wnioskować o dopłatę w ramach programu "Mój Prąd".

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy