Reklama

Reklama

Ponad 1,4 mln zachorowań na grypę. GIS zachęca do szczepień

Od początku września 2015 roku do połowy stycznia br. miało miejsce ponad 1,4 mln zgłoszeń przypadków zachorowań lub podejrzeń zachorowań na grypę - podał w piątek Główny Inspektorat Sanitarny. Nie zarejestrowano zgonów osób, u których stwierdzono obecność wirusa grypy. GIS zachęca do szczepienia się.

W ramach monitoringu sytuacji epidemiologicznej grypy w sezonie grypowym 2015/2016 w okresie od 1 września 2015 r. do 15 stycznia 2016 r., w Polsce zanotowano łącznie 1 415 662 zgłoszeń przypadków zachorowań lub podejrzeń zachorowań na grypę. Nie zarejestrowano zgonów osób, u których stwierdzono obecność wirusa grypy na podstawie badań wykonanych metodą RT-PCR w laboratoriach wojewódzkich stacji sanitarno-epidemiologicznych.

5 proc. więcej zachorowań

W porównaniu z analogicznym okresem zeszłego sezonu grypowego (od 1 września 2014 r. do 15 stycznia 2015 r.), w obecnym sezonie zarejestrowano o 5 proc. więcej zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę i zakażenia grypopodobne.

Reklama

Porady GIS

Główny Inspektor Sanitarny radzi, co robić, by zmniejszyć ryzyko zachorowania na grypę oraz chronić przed nią innych. Priorytetem jest zaszczepienie siebie oraz swoich bliskich i przestrzeganie zasad higieny. Istotne jest, by jak najczęściej myć ręce wodą z mydłem. Poza domem i w podróży warto mieć przy sobie żel lub płyn do rąk albo zapas jednorazowych chusteczek nasyconych roztworem alkoholu.

GIS radzi, by w przypadku braku chusteczek jednorazowych lub żelu, kichać i kasłać w zgięcie łokciowe - dłonie nie zostaną skażone wirusem i chory nie przeniesie go na inne osoby. W miejscach publicznych i środkach transportu należy unikać niepotrzebnego dotykania powierzchni i elementów ich wyposażenia.

"Przy wystąpieniu objawów takich jak gorączka, bóle głowy, bóle mięśniowo-stawowe, kaszel, ból gardła lub duszność, zgłoś się do lekarza. W przypadku podejrzenia lub rozpoznania grypy, nie idź do pracy, zostań w domu do czasu ustąpienia objawów" - zaleca GIS.

Inspekcja zaznacza, że jedynym i skutecznym sposobem ograniczenia ryzyka zachorowania na grypę jest coroczne szczepienie się. Ze statystyk wynika jednak, że od 3 lat w Polsce odsetek osób szczepiących się przeciwko grypie utrzymuje się na stałym, niskim poziomie wynoszącym ok. 3,7 proc.

GIS przypomina w piątkowej informacji, że nigdy nie jest za późno, żeby się zaszczepić, choć najlepiej jest przyjąć szczepionkę we wrześniu lub październiku.

Sezonowa grypa

Grypa sezonowa jest wywoływana najczęściej przez jeden z trzech dominujących szczepów wirusa i przechorowanie spowodowane jednym typem wirusa nie daje odporności wobec pozostałych szczepów. Zachorować na grypę można nawet kilka razy w ciągu roku. Szczepionki, jak zaznacza GIS, zawierają antygeny trzech aktualnie krążących w środowisku szczepów.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy