Reklama

Pomorskie: Z powodu sinic nieczynne jedno z kąpielisk na Helu

Z powodu pojawienia się w wodzie zakwitu sinic w poniedziałek rano (6 lipca) zamknięte zostało kąpielisko "Mała plaża" na Helu - poinformował Główny Inspektorat Sanitarny. Kąpiel możliwa jest przy wszystkich pozostałych nadmorskich plażach strzeżonych działających w Pomorskiem.

O zamknięciu - z powodu pojawienia się sinic - kąpieliska "Mała Plaża" na Helu poinformował w poniedziałek rano na swojej stronie internetowej Główny Inspektorat Sanitarny.

Z danych zamieszczonych w tym serwisie wynika, że woda w dwóch innych strzeżonych kąpieliskach w Helu - "Na cyplu" oraz "Duża plaża" - jest wolna od sinic i bezpiecznie można z niej korzystać. Kąpiel możliwa jest także w przybrzeżnych wodach we wszystkich innych - w sumie prawie 60 - strzeżonych kąpieliskach zorganizowanych nad Bałtykiem na terenie województwa pomorskiego.

Reklama

Sanepid podkreśla, że stan wody w poszczególnych miejscach może nagle ulec pogorszeniu na tyle, że wprowadzony zostanie w nich zakaz kąpieli. Stanie się tak m.in. wówczas, gdy w przybrzeżnych wodach pojawią się zakwity sinic. Ich skupiska obserwowane są na powierzchni wód Bałtyku od wielu dni: przemieszczają się one nieustannie przenoszone przez wiatr i prądy morskie.

Decyzję o dopuszczeniu lub nie kąpieli w danym miejscu podejmują wspólnie pracownicy sanepidu i ratownicy, którzy na bieżąco obserwują wodę.

Sanepid przypomina na swoich stronach internetowych, że w przypadku obfitego zakwitu sinic, stacja zaleca absolutny zakaz wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości ze strony układu pokarmowego w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama