Reklama

Reklama

Pomorskie. Sinice nad morzem. Sanepid ostrzega przed korzystaniem z 18 kąpielisk

Sinice uniemożliwiają korzystanie z większości kąpielisk w Trójmieście, mimo plażowej pogody, którą na długi weekend prognozują synoptycy IMGW-PIW. Jak powiadomił sanepid, na osiemnastu kąpieliskach nad morzem pojawiły się sinice.

Ostrzeżenie obowiązuje do poniedziałku do godz. 20 wieczorem dla powiatów: gdańskiego, kościerskiego, tczewskiego, chojnickiego, starogardzkiego, sztumskiego, kwidzyńskiego, malborskiego, kościerskiego, kartuskiego, chojnickiego, bytowskiego, człuchowskiego i słupskiego. Nieco niższe temperatury będą nad samym morzem.

Sinice nad morzem. Ostrzeżenie sanepidu

Mimo plażowej pogody, nie powinno się jednak korzystać z większości kąpielisk w Trójmieście - na osiemnastu kąpieliskach nad morzem pojawiły się sinice. Sanepid na swojej stronie internetowej poinformował w sobotę rano, że woda na większości kąpielisk w Zatoce Gdańskiej jest nieprzydatna do kąpieli.

Reklama

Sanepid wskazał, że nie powinno się kąpać w: Rewie od strony Zatoki Gdańskiej, Mechelinkach, Gdyni - Babich Dołach, Śródmieściu, Redłowie i Orłowie oraz w Sopocie - wejścia - 13-17, Kolibie, Parku Północnym, K22, Łazienkach Południowych I oraz II, wejściu 32A-33; w Gdańsku - Jelitkowie, Gdańsku Orle, Mikoszewie oraz Jantarze.

Gdzie nie ma sinic? Gdzie można się kąpać?

Z aktualnych danych zamieszczonych w serwisie internetowym Głównego Inspektoratu Sanitarnego wynika, że w sobotę rano na pozostałych kąpieliskach strzeżonych zorganizowanych tego lata na Pomorzu - zarówno tych nad Bałtykiem, jak i nad jeziorami - woda jest pozbawiona groźnych dla zdrowia sinic i można bezpiecznie się kąpać.

Sinice są we wszystkich zbiornikach wodnych, a problemem stają się, gdy wzrasta ich ilość. Zakwit sinic wpływa niekorzystnie na wygląd, jakość i użyteczność wody.

Niektóre sinice tworzące zakwity w wodach słodkich, słonawych i morskich produkują toksyny. U osób, które napiły się wody z zakwitem lub pływały w kożuchach glonów, mogą pojawić się objawy takie, jak: wysypka na skórze, swędzenie i łzawienie oczu, wymioty, biegunka, gorączka, bóle mięśni i stawów. Dolegliwości mogą wystąpić bezpośrednio lub kilka dni po kąpieli w wodzie, w której był toksyczny zakwit sinic.

Reklama

Reklama

Reklama