Reklama

Reklama

Pomorskie: Kąpieliska zamknięte z powodu sinic

Trzy nadmorskie kąpieliska, zorganizowane na terenie województwa pomorskiego, są zamknięte w niedzielę z powodu utrzymujących się w wodzie zakwitów sinic - poinformował GIS.

O stanie wody w kąpieliskach poinformował na swojej stronie internetowej Główny Inspektorat Sanitarny. Z zamieszczonych tam danych wynika, że nieczynne z powodu zakwitu sinic są trzy kąpieliska zlokalizowane nad Zatoką Gdańską w Gdyni Babich Dołach, Sopocie na wysokości wejścia nr 22 na plażę oraz w Mechelinkach nad Zatoką Pucką.

Nie należy się też kąpać w Sztutowie (powiat nowodworski) - tu powodem wywieszenia czerwonej flagi są wysokie fale i prądy morskie.

W Pomorskiem woda ze względu na parametry mikrobiologiczne nie nadaje się także do kąpieli w Debrznie nad jeziorem Żuczek (powiat człuchowski). 

Reklama

Sanepid: Sytuacja jest dynamiczna

Sanepid przypomina, że sytuacja w kąpieliskach, zwłaszcza tych nadmorskich, jest bardzo dynamiczna: z godziny na godzinę w danym miejscu może ona nagle ulec zmianie na tyle, że zamknięte kąpieliska mogą zostać otwarte, a te dotąd czynne, będą zamykane. Panująca od wielu dni wysoka temperatura sprzyja bowiem zakwitom sinic, które przemieszczają się niesione prądami wodnymi lub wiatrem.

W przypadku obfitego zakwitu sinic, zalecany jest absolutny zakaz wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości układu pokarmowego w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje