Reklama

Reklama

Pomoc medyczna w weekendy i święta. NFZ przypomina

Gdzie otrzymać pomoc medyczną w weekendy, święta i nocą? Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina, że za podstawową pomoc medyczną w w tym czasie odpowiadają gabinety nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. W razie nagłego zagrożenia życia pomocy udzielają izby przyjęć lub Szpitalne Oddziały Ratunkowe.

NFZ wskazuje, że w nocy, w weekendy i święta, czyli poza godzinami pracy poradni Podstawowej Opieki Zdrowotnej, można skorzystać z Teleplatformy Pierwszego Kontaktu. Trzeba zadzwonić pod bezpłatny numer 800 137 200 lub wypełnić formularz online.

Jeśli podejrzewamy, że zły stan zdrowia jest spowodowany koronawirusem, należy zapisać się na test w kierunku COVID-19. Można zrobić to przez internet, wypełniając formularz kwalifikacyjny na stronie gov.pl/dom

Ankieta składa się z kilku pytań dotyczących m.in. kontaktów z osobami zakażonymi wirusem SARS-CoV-2 oraz objawów, które mogą świadczyć o rozwijającej się chorobie. Odpowiedzi pomogą określić, czy istnieje ryzyko, że zaraziłeś się koronawirusem.

Reklama

Kiedy okaże się, że powinniśmy wykonać diagnozujący test, można zamówić rozmowę z konsultantem Domowej Opieki Medycznej (numer telefonu 22 735 39 40), który zleci badanie albo zapisać się na wymaz przez internet, wykorzystując profil zaufany. Zapisać na test można również swoje dziecko.

Pacjent skierowany na test wykrywający koronawirusa może go wykonać bezpłatnie w dowolnym punkcie pobrań wymazów. Jest ich blisko 500.

Wizyta na SOR podczas pandemii

W razie nagłego zagrożenia zdrowia lub życia pomocy udzielają izby przyjęć lub Szpitalne Oddziały Ratunkowe. Jeśli podejrzewamy, że zły stan zdrowia może być wywołany koronawirusem, trzeba zgłosić swoje objawy przed kontaktem z personelem SOR lub izby.  

W sytuacjach bezpośredniego zagrożenia można skorzystać z pomocy ratownictwa medycznego, dzwoniąc pod numer 999 lub 112. Ważne, by jak w każdym przypadku, gdy podejrzewamy u siebie zakażenie koronawirusem, poinformować o tym - w tej sytuacji dyspozytora - który przyjmuje zgłoszenie.

NFZ przypomina, że przez cały czas do dyspozycji pacjentów pozostają konsultanci Telefonicznej Informacji Pacjenta.

Pod numerem 800 190 590, bezpłatnie i przez całą dobę, można uzyskać niezbędne informacje o postępowaniu w przypadku zakażenia koronawirusem. NFZ zapewnia, że konsultanci podpowiedzą również, gdzie znajduje się najbliższy nam punkt nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej oraz jak skontaktować się ze szpitalem.


Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama