Reklama

Pomnik ks. Jankowskiego przewrócony. Trzy osoby zatrzymane

Przed 3 w nocy, w Gdańsku, grupa mężczyzn przewróciła pomnik księdza prałata Jankowskiego. Relację wideo z tego wydarzenia opublikował dziennikarz Tomasz Sekielski. Mężczyźni zostali zatrzymani przez policję.

Na nagraniu widać, jak trzech mężczyzn najpierw zakłada na szyję figury pętlę, a następnie podważają cokół. Pomnik upadł na przygotowane wcześniej opony, które miały zapobiec jego zniszczeniu, bo, jak zadeklarowali aktywiści, ich "celem jest rozbicie fałszywego i ohydnego mitu Henryka Jankowskiego, nie zaś  - materii jego pomnika".

Następnie, na leżącym pomniku, który oddzielił się od cokołu, ale nie rozpadł, ułożyli strój ministranta wraz i dziecięcą bieliznę. Ma to być symbol cierpienia molestowanych przez prałata dzieci.

Jak poinformował dziennikarz Tomasz Sekielski, akcja miała miejsce tuż przed 3 w nocy. Z kolei reporter RMF FM Kuba Kaługa dowiedział się, że w tej sprawie w nocy zatrzymano trzy osoby.

Reklama

Sekret Świętej Brygidy


W grudniu, w "Dużym Formacie" , magazynie "Gazety Wyborczej", opublikowano reportaż "Sekret Świętej Brygidy. Dlaczego Kościół przez lata pozwalał księdzu Jankowskiemu wykorzystywać dzieci?", w którym kapelan "Solidarności", wieloletni proboszcz parafii św. Brygidy w Gdańsku Henryk Jankowski został oskarżany m.in. o seksualną przemoc wobec nieletnich.

Zmarły w 2010 r. ksiądz Henryk Jankowski był blisko związany z "Solidarnością" i z opozycją antykomunistyczną w PRL. Pomnik kapelana "Solidarności" został odsłonięty 31 sierpnia 2012 r. w rocznicę podpisania porozumień sierpniowych. Odlany z brązu monument stanął na skwerze ks. Jankowskiego przy ul. Stolarskiej w Gdańsku, niedaleko parafii św. Brygidy.

Data nie jest przypadkowa?

Zdaje się, że data obalenia pomniku nie jest przypadkowa. Dziś w Watykanie rusza szczyt na temat walki z pedofilią w Kościele. Będzie to spotkanie pod znakiem solidarności z ofiarami, pokory i pokuty - zapowiedziano.

Swój przyjazd do Rzymu zapowiedziały delegacje stowarzyszeń ofiar pedofilii z wielu krajów. Watykan ogłosił, że uczestnicy szczytu spotkają się z niektórymi z nich i wysłuchają ich świadectw. Nie przewidziano natomiast osobnego spotkania papieża z ofiarami.

Kończący się w niedzielę czterodniowy szczyt, zwołany przez Franciszka we wrześniu 2018 roku to wydarzenie nie mające precedensu w dziejach Kościoła. Inicjatywa ta uważana jest za kulminację jego wielu dotychczasowych zmagań, działań, kroków i gestów podejmowanych w ramach walki z pedofilią oraz prewencji i realizacji linii zerowej tolerancji wprowadzonej przez Benedykta XVI.

Franciszek zaapelował do przewodniczących episkopatów, aby przed lutowymi obradami spotkali się w swoich krajach z ofiarami wykorzystywania.

Tomasz Sekielski w 2018 roku ogłosił, że przygotowuje dokument o pedofilii w polskim Kościele. Środki na realizację filmu zebrał w internetowej zbiórce. Premiera zapowiadana jest na 11 maja.

RMF FM/PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy