Polskie wina zamienione na francuskie? MSZ odpowiada europosłowi PiS

"Informacje o wyrzuceniu polskich win z MSZ głoszone przez p. Tobiasza Bocheńskiego są kłamstwem" - poinformował rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Wpis nawiązuje do zarzutów europosła PiS wobec Radosława Sikorskiego, który w resorcie miał wymienić polskie wina na te "z francuską etykietą".

Awantura o wino w MSZ. "Ten rząd jest zakompleksiony" / zdj. ilustracyjne
Awantura o wino w MSZ. "Ten rząd jest zakompleksiony" / zdj. ilustracyjne LEHTIKUVA / MARTTI KAINULAINEN / IMAPEast News

- Polskie wina były serwowane w Ministerstwie Spraw Zagranicznych za czasów Prawa i Sprawiedliwości. Zagraniczni dyplomaci dostawali je nie wiedząc, że są polskie. Gdy się dowiadywali byli w szoku, bo Polska nie kojarzy się z dobrym winem. Jak tylko przyszedł Radosław Sikorskito polskie wina wyrzucono - mówił na antenie TV Republika europoseł Tobiasz Bocheński.  

Polityk zarzucił również obecnemu ministrowi spraw zagranicznych, że wymienił polskie wina na te "z francuską etykietą", ponieważ "jest to rząd zakompleksiony i nie patrzy na jakość".

Z MSZ wyrzucono polskie wina? Resort zaprzecza

Do zarzutów Tobiasza Bocheńskiego odniósł się rzecznik MSZ. Na platformie X napisał, że "informacje o wyrzuceniu polskich win z MSZ głoszone przez p. Tomasza Bocheńskiego w TV "Republika" są kłamstwem".

Dodano również jakie aktualnie polskie wina "podaje" MSZ. Na liście znalazły się trunki ze szczepów: Emilia, Hibera, Inspiro Volcano, Chardonnay, Solaris, Riesling, Valmus, pochodzące z winnic: Turnau, Płochoccy, Słoneczny Zakątek, Drzewce.

Produkcja wina w Polsce. Rośnie liczba winnic

Choć Polska nie jest krajem, który kojarzy się z winnicami, to uprawianie winorośli nad Wisłą to żadna nowość, a wręcz przeciwnie - to powrót do dawnych zwyczajów.

Produkcja wina w Polsce coraz prężniej się rozwija. Z roku na rok przybywa winnic i coraz więcej osób inwestuję w tę dziedzinę rolnictwa. W sezonie 2023/2024 liczba plantatorów wzrosła niemal o 100 w porównaniu z sezonem poprzednim.

Według danych Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w sezonie 2009/2010 w zarejestrowanych winnicach w Polsce uprawiano nieco ponad 36 ha winorośli. Pięć lat później było to już ponad 134 ha, a w sezonie 2019/2020 ponad 475 ha.

Aktualnie powierzchnia winnic w Polsce zajmuje pond 950 ha, to o ponad 140 ha więcej niż rok wcześniej. Rolnicy zajmują się przeróżnymi odmianami winogron, dzięki czemu polskie winnice posiadają w ofercie zarówno czerwone, białe jak i różowe wina.

-----

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Fogiel w "Graffiti" o wyborze prezesa TK: Chcielibyśmy, żeby to wyglądało trochę inaczejPolsat NewsPolsat News