Reklama

Reklama

Polskie sprawy podczas sesji plenarnej Komisji Weneckiej

Komisja Wenecka przyjmie na sesji plenarnej w piątek opinię na temat nowelizacji ustawy o policji, zmieniającej zasady inwigilacji. Komisja wysłucha też informacji o wydarzeniach wokół Trybunału Konstytucyjnego od marca, czyli przyjęcia opinii.

Na obrady komisji, organu doradczego Rady Europy, przybyła do Wenecji polska delegacja, na czele której stoi podsekretarz stanu w MSZ Aleksander Stępkowski. Był on już na obradach tego gremium przed trzema miesiącami, gdy Komisja Wenecka zajmowała się ustawą o Trybunale Konstytucyjnym.

W piątek rano, wkrótce po inauguracji obrad 107. sesji plenarnej, Komisja powróci do sprawy TK. Wysłucha informacji sekretariatu na temat tego, co wydarzyło się w Polsce w sprawie kryzysu wokół TK od połowy marca, czyli od chwili przyjęcia i ogłoszenia przez Komisję opinii w tej sprawie. Opinia ta była krytyczna. Zaapelowano w niej o publikację wyroku Trybunału Konstytucyjnego z początku marca i rozwiązanie kryzysu.

Reklama

"Nie jest to specjalne postępowanie wobec Polski"

Zapoznanie się z informacjami o tym, co wydarzyło się w danym kraju po tym, gdy Komisja Wenecka wydała swoją opinię i jak została ona przyjęta jest zwykłą praktyką - zastrzegł w rozmowie z PAP jej przewodniczący Gianni Buquicchio. Podkreślił, że nie jest to żadne specjalne postępowanie stosowane wobec Polski. Wyjaśnił, że zazwyczaj nie dochodzi do dyskusji po wysłuchaniu krótkiej informacji.

"Komisja zostanie poinformowana przez sekretariat o tym, co nastąpiło w Polsce, odkąd trzy miesiące temu przyjęliśmy opinię w sprawie ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Mamy informację o tym, że w polskim parlamencie powstał zespół ekspertów do spraw problematyki Trybunału w celu wypracowania nowego projektu ustawy. I to wszystko, bo o niczym więcej nie zostaliśmy poinformowani" - dodał.

Buquicchio wyraził nadzieję, że "ten zespół wykona poważną pracę i że weźmie pod uwagę rekomendacje Komisji Weneckiej".

"Jest postęp"

Kolejnym punktem sesji plenarnej będzie dyskusja nad projektem opinii na temat ustawy o policji, zwanej inwigilacyjną.

W czwartek, w przeddzień sesji plenarnej, polska delegacja przeprowadziła wstępne rozmowy z przedstawicielami Komisji na temat projektu opinii. Został on sporządzony po kwietniowej wizycie reprezentantów Komisji w Polsce. O wydanie opinii wystąpiło Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy.

Buquicchio poinformował, że projekt opinii jest "dość długi". Następnie stwierdził, odnosząc się do ustawy o policji: "Mogę wstępnie powiedzieć, przedstawiając swoje wrażenie, że jest ona lepsza od poprzedniej ustawy. Jest zatem postęp. Pozostają pewne punkty, które jeszcze trzeba poprawić". Projekt opinii zostanie prawdopodobnie uzupełniony o poprawki - wyjaśnił szef Komisji.

W piątek przed południem podczas obrad w historycznym budynku Scuola Grande di San Giovanni Evangelista projekt opinii zostanie formalnie przedstawiony. Następnie głos zabierze polska delegacja, po czym odbędzie się dyskusja ogólna. Na zakończenie opinia zostanie przyjęta, a potem opublikowana na stronie Komisji Weneckiej.

Wybrany zostanie też następca, obecnej w Wenecji, Hanny Suchockiej, która była pierwszą wiceprzewodniczącą Komisji. Mandat byłej premier wygasł z końcem kwietnia. Nie została ponownie zgłoszona do tego gremium przez stronę polską. Nowymi przedstawicielami Polski, którzy zastąpili Suchocką i Krzysztofa Drzewickiego, zostali profesorowie: Bogusław Banaszak i Mariusz Muszyński.

Podczas obecnej sesji Komisji Weneckiej Suchocka występuje jako ekspert w sprawie dotyczącej Turcji.

Zbudowany w średniowieczu budynek weneckiej Scuola Grande do San Giovanni Evangelista jest otoczony rusztowaniami i barierami, a wejście do niego - utrudnione. Było to konieczne, ponieważ kilka dni wcześniej piorun uderzył w pobliską dzwonnicę powodując szkody.

Z Wenecji Sylwia Wysocka

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy