Reklama

Polski Ład zaszkodził Prawu i Sprawiedliwości? Wyniki sondażu

Prawo i Sprawiedliwość nie zyskuje, ale też nie traci sondażowo na wprowadzeniu Polskiego Ładu. Jedynie 5 proc. wyborców, którzy w 2019 roku postawili na partię Jarosława Kaczyńskiego zmieniło preferencje wyborcze pod wpływem ostatnich reform podatkowych – wynika z sondażu IBRIS dla Onetu.

"Czy wejście w życie zmian podatkowych w ramach Polskiego Ładu sprawiło, że zmieniłeś preferencje wyborcze?" - takie pytanie zadano ankietowanym Polakom. Nieco ponad 10 proc. "zgadza się z tym zdecydowanie", a 8 proc. ankietowanych odpowiadało: "zgadzam się".

Zmianie nie uległy preferencje 16 proc. ankietowanych. Natomiast największa grupa - bo ponad 62 proc. badanych - odpowiadała że "zdecydowanie nie zgadza się" z tym, że Polski Ład wpłynął na ich preferencje wyborcze.

Polski Ład. Jak zareagowali zwolennicy PiS-u?

W badaniu sprawdzono także, jak na Polski Ład zareagowali zwolennicy PiS. 25 proc. wyborców, którzy w 2019 r. postawili na partię Jarosława Kaczyńskiego uważa, że rządowy program reformy podatkowej zmienił ich preferencje polityczne. Jednocześnie 80 proc. z nich nadal oddałoby głos na PiS, zaś 20 proc. w ogóle nie poszłoby na wybory.

Reklama

"Zmiana preferencji w kontekście Polskiego Ładu dotyczy więc zaledwie 5 proc. osób" - wynika z badania IBRIS dla Onetu.

Zdaniem analityków IBRiS teza o negatywnym wpływie Polskiego Ładu na poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości nie znajduje potwierdzenia. Z drugiej strony nie ma też sygnałów o pozytywnym wpływie rządowego programu na notowania władzy" - czytamy. 

Polski Ład zasadniczo nie zmienił też preferencji sympatyków partii opozycyjnych. Z sondażu wynika, że 78 proc. z nich stwierdziło, że Polski Ład nie wpłynął na ich polityczne sympatie. Wśród wyborców niezdecydowanych ten odsetek wyniósł 43 proc. Niemal 30 proc. niezdecydowanych zmieniło jednak swój wybór pod wpływem rządowego programu.

Z badania wynika, że 29 proc. wyborców Andrzeja Dudy w wyborach w 2020 r. twierdzi, że pod wpływem Polskiego Ładu zmieniła swoje preferencje polityczne. 

Polski Ład. Ilu Polaków straciło?

Tydzień temu opublikowano wyniki sondażu United Surveys dla "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM. Wynikało z nich, że niemal 40 proc. badanych Polaków uważało, że stracili na Polskim Ładzie. Dla 43 proc. reforma okazała się neutralna, choć rząd przekonywał, że na zmianach 90 proc. podatników nie straci lub zyska.

Także w badaniu IBRIS pytano Polaków, jak Polski Ład wpłynął na ich portfele. Z sondażu wynika, że wyższe dochody deklaruje ponad 32 proc. badanych. Do takiego samego jak wcześniej poziomu przyznaje się 38 proc. ankietowanych, zaś o mniejszej kwocie wspomina ponad 17 proc. Z kolei 13 proc. badanych nie potrafiło powiedzieć, jak zmieniły się ich dochody.

"Łącznie 70 proc. badanych zadeklarowało, że wprowadzenie Polskiego Ładu było dla ich kieszeni co najmniej neutralne. Twierdzi tak 87 proc. wyborców PiS, ale też 60 proc. wyborców opozycji" - komentują autorzy badania. 

Czytaj także: Marek Suski przeprasza za Polski Ład: Nie wiem, ile straciłem

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Polski Ład | sondaż IBRIS

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy