Reklama

Polska zyskała nowe miasta

Polska zyskała nowe miasta. To efekt zmian administracyjnych wchodzących w życie 1 stycznia. Rzecznik ministerstwa administracji i cyfryzacji Artur Koziołek wyjaśnia, że status miasta udało się uzyskać trzem miejscowościom. Chodzi o Władysławowo w powiecie puckim w województwie pomorskim, Stopnicę w powiecie buskim w województwie świętokrzyskim i Chocz w powiecie pleszewskim w województwie wielkopolskim.

W przypadku Władysławowa zmiana ma charakter administracyjny. Do tej pory status miejski miała cała Gmina Władysławowo, od dziś - jedynie miejscowość o tej nazwie. Otaczające ją mniejsze miejscowości Chałupy, Chłapowo, Jastrzębia Góra, Karwia, Rozewie, Tupadły i Ostrowo są teraz wyłączone z administracyjnego obszaru miasta. 

Dla wielu miejscowości status miasta to powód do szybszego rozwoju, do miasta łatwiej ściągnąć inwestorów. Niektóre z "nowych miast" posiadały przed laty prawa miejskie, a teraz odzyskują status miasta. Tak jest w przypadku zarówno Stopnicy jak i Chocza, które były miastami do 1870 roku. 

Reklama

Dziś wchodzi w życie jeszcze jedna zmiana na mapie administracyjnej Polski. W województwie lubuskim miasto na prawach powiatu Zielona Góra łączy się z gminą Zielona Góra w powiecie zielonogórskim.

Informacyjna Agencja Radiowa
Dowiedz się więcej na temat: miasta

Reklama

Reklama

Reklama