Polska znów spadła w korupcyjnym rankingu. To najgorszy wynik od 12 lat

Oprac.: Karina Jaworska
W raporcie Transparency International sprawdzono, jak kraje radzą sobie z korupcją. Wskazano najbardziej i najmniej skorumpowane państwa wśród przebadanych 180 krajów. Polsce daleko do wyniku Danii czy Finlandii, które wiodą prym. Warszawa spadła w dorocznej analizie z 47. na 53. miejsce, zaliczając w ten sposób najgorszy wynik od 12 lat.

Polska zanotowała w 2024 roku najgorszy od 12 lat rezultat w badaniach nad percepcją korupcji - wynika z ogłoszonego we wtorek corocznego raportu Transparency International. Polska uzyskała 53 na 100 punktów, gdzie zero oznacza największą korupcję, a 100 - najmniejszą. To o punkt mniej niż w 2023 r.
Indeks Percepcji Korupcji (CPI) mierzy, jak skorumpowany jest sektor publiczny każdego kraju w opinii ekspertów i przedsiębiorców w danym kraju, ale nie według opinii publicznej. Pozycja Polski pogarsza się nieprzerwanie od 2015 r. (wówczas uzyskała 63 pkt).
Wskazali najmniej i najbardziej skorumpowane kraje. UE znowu spadła w rankingu
W najnowszym raporcie Polska spadła też w rankingu międzynarodowym - zajęła 53. miejsce na 180 analizowanych w raporcie krajów, co oznacza spadek z 47. miejsca, które zajęła w 2023 r.
Według raportu Transparency, najmniej skorumpowane są: Dania (90 pkt), Finlandia (88), Singapur (84), Nowa Zelandia (83) i Luksemburg (83). Z kolei największa korupcja panuje w: Sudanie Południowym (8), Somalii (9), Wenezueli (10), Syrii (12) oraz Jemenie (13).
Autorzy opracowania zauważają, że średni wskaźnik CPI dla grupy krajów określonych w raporcie jako "UE i Europa Zachodnia" spadł drugi rok z rzędu i w 2024 r. wyniósł 64 pkt. Duże spadki odnotowały Niemcy (75) i Francja (67), ale też kraje skandynawskie - Norwegia (81) i Szwecja (80), dla których są to historycznie niskie wskazania.
Zdaniem autorów badania w ostatnim roku praworządność załamała się m.in. na Słowacji (49), Malcie (46) oraz na Węgrzech (41). Spośród 31 ujętych w raporcie państw europejskich tylko sześć poprawiło swoje wyniki, podczas gdy 19 je pogorszyło w porównaniu z 2023 r.
Korupcja a zmiany klimatyczne. Zaskakujące wnioski z raportu Transparency International
Szczególną uwagę zwrócono w raporcie na wpływ korupcji jako zjawiska globalnego na przeciwdziałanie zmianom klimatu. Jako przykład podano defraudację i niewłaściwe wykorzystywanie środków przeznaczonych na ten cel. Zauważono, że bardzo często kraje, które najbardziej potrzebują tych pieniędzy, są najbardziej narażone na korupcję. Dotyczy to m.in. Indii (38), Kolumbii (39) czy Egiptu (30).
Zdaniem dyrektorki generalnej Transparency International Mairy Martini "rządy i organizacje muszą zintegrować środki antykorupcyjne z działaniami na rzecz klimatu, aby zabezpieczyć finansowanie i przywrócić zaufanie do inicjatyw klimatycznych".
Jak czytamy w raporcie, korupcja podważa egzekwowanie przepisów dotyczących ochrony przyrody, osłabiając nadzór regulacyjny. Szacuje się, że przestępcza działalność na szkodę środowiska naturalnego generuje roczne zyski na poziomie od 82 do 238 mln dol.
----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!