Reklama

Reklama

Polska nie wpuści rosyjskiej delegacji na spotkanie OBWE

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow i inni przedstawiciele delegacji tego kraju nie zostaną wpuszczeni na posiedzenie OBWE, które odbędzie się w dniach 1-2 grudnia w Łodzi. To kolejna taka odmowa wydania wizy do Polski. Poprzednią, wydaną kilka dni temu, Moskwa określiła jako "skandaliczną". - Najbardziej skandaliczna jest agresja Rosji na Ukrainę - komentuje dla Interii rzecznik MSZ Łukasz Jasina.

O podobnej decyzji pisaliśmy dwa dni temu, przy okazji sesji Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE zaplanowanej w Warszawie w dniach 24-26 listopada. W tym przypadku nasz kraj również odmówił wydania wiz członkom rosyjskiej delegacji.

Moskwa nie ukrywała swojej irytacji tą decyzją.

Władimir Dżabarow, pierwszy zastępca przewodniczącego Komisji Spraw Międzynarodowych Rady Federacji Rosyjskiej podczas posiedzenia parlamentu zacytował wówczas szefową polskiej delegacji do Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE Barbara Bartus, która tłumaczyła, że przyjęcie rosyjskiej delegacji na sesję OBWE naruszyłoby zasadę solidarności z Ukrainą.  - To skandaliczna odpowiedź - ocenił Dżabarow.

Reklama

Teraz Moskwa otrzymała kolejną odmowę wydania wiz na szczyt Rady Ministerialnej OBWE w Łodzi. Zazwyczaj w takich spotkaniach uczestniczył szef rosyjskiej dyplomacji Sergiej Ławrow.     

- Wysłaliśmy do Rosji też drugie uzasadnienie negatywnej odpowiedzi na wniosek o wizy, ale jego treść pozostaje w korespondencyjnym obiegu między obiema stronami. Myślę, że najbardziej skandaliczna jest agresja Rosji na Ukrainę - powiedział Interii Łukasz Jasina. 

Agencja AP zacytowała z kolei swoje źródło w polskiej prezydencji OBWE, które przekazało, iż "oczekujemy, że Federacja Rosyjska wybierze członków swej delegacji zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami", wyjaśniając też, że w skład tej delegacji nie powinny wejść "osoby objęte sankcjami przez Unię Europejską po nielegalnej agresji Rosji na Ukrainę, włącznie z ministrem Ławrowem".  

AFP pisze też, że Polska prezydencja OBWE potwierdziła, iż po podjęciu tej decyzji w sprawie ministra Ławrowa otrzymała list protestacyjny delegacji rosyjskiej.

OBWE - czym się zajmuje?

Głównym zadaniem powstałego w 1992 r. Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE, jest ułatwianie dialogu międzyparlamentarnego w celu realizacji celów OBWE, umacniania bezpieczeństwa i współpraca w trzech wymiarach: polityczno-wojskowym, gospodarczo-ekologicznym i ludzkim. Zgromadzenie Parlamentarne OBWE tworzą parlamentarzyści z ponad 50 państw.

Reklama

Reklama

Reklama