Reklama

Reklama

"Polska na nowo". Konfederacja przedstawia swój program

Likwidacja podatków, większa konkurencja w ochronie zdrowia i sprzeciwienie się wprowadzeniu tzw. paszportów covidowych - to tylko kilka z propozycji, jakie przedstawiła w niedzielę Konfederacja.

Konwencja programowa Konfederacji odbyła się w Warszawie. Przedstawiony podczas niej program o nazwie "Polska na nowo", ma być odpowiedzią na "Polski Ład" obozu rządzącego. Został on zaprezentowany przez liderów ugrupowania m.in. Krzysztofa Bosaka, Roberta Winnickiego, Jakuba Kuleszę, Artura Dziambora, Janusza Korwina-Mikkego i Grzegorza Brauna. Program został podzielony na 5 "filarów" - "Niskie i proste podatki", "Niższe koszty życia", "Efektywna i nowoczesna edukacja", "Sprawna i dostępna ochrona zdrowia" oraz "Państwo Prawa".

Likwidacja podatków

Pierwszy z "filarów", "Niskie i proste podatki", prezentowany był przez lidera poselskiego koła Konfederacji Jakuba Kuleszę. Przedstawił on pomysł jednej ustawy, która zlikwidowałaby 15 różnych podatków - w tym m.in. podatek cukrowy, opłatę reprograficzną i opłaty środowiskowe. Ponadto postulował obniżenie kosztów paliwa do ok. 4 zł za litr oraz wprowadzenie dobrowolnych składek dla ZUS dla przedsiębiorców. - W tym niepewnym i zmiennym świecie tylko jedna rzecz jest dla przedsiębiorcy pewna: zapłaci wysoką składkę na ZUS. Należy z tym skończyć - mówił polityk Konfederacji Sławomir Mentzen.

Reklama

"Niższe koszty życia" to postulaty obniżki cen mieszkań, prądu oraz opłat za wywóz śmieci. - Powstrzymamy inflację, obecnie najwyższą w UE. Ustabilizujemy ceny towarów w sklepach. Przebijemy bańkę na rynku mieszkań. Powołamy do życia mieszkaniowe konta oszczędnościowe, na których dzięki podwójnej uldze podatkowej każdy będzie mógł bezpiecznie odkładać na mieszkanie dla siebie lub swojego dziecka - wyliczył polityk Konfederacji Michał Wawer. - Chcemy Polski, w której opłaca się oszczędzać, w której Polaków stać na własne mieszkania i Polski, w której istnieje dumna i silna klasa średnia - dodał.

"Efektywna i nowoczesna edukacja" to przede wszystkim "odbiurokratyzowanie szkolnictwa" oraz wprowadzenie bonu edukacyjnego, który pozwoliłby rodzicom decydować, do której szkoły posłać dziecko, a szkoły musiałyby konkurować ze sobą opinią i reputacją. Ponadto, prezentujący tę część poseł Konfederacji Artur Dziambor wezwał, by w edukacji "nigdy więcej nie wprowadzać lockdownów". - Młodzi ludzie w dużym stopniu oduczyli się uczenia. Musimy zrobić wszystko, by rzeczywiście we wrześniu wrócili. Musimy również zrobić wszystko, by nauczyciele nie zajmowali się papierologią, a zajmowali się uczniem - podkreślił Dziambor.

Koniec lockdownów

W zakresie ochrony zdrowia przedstawiony został postulat wprowadzenia bonu zdrowotnego, który pozwoliłby na konkurencję różnych funduszy zdrowia, publicznych oraz prywatnych. - Każdy powinien robić ze swoją składką zdrowotną co chce. Chcemy wprowadzić bon zdrowotny, który polepszy sytuację pacjentów - powiedział poseł Konfederacji Krzysztof Bosak. - Potrzebna jest większa konkurencja w ochronie zdrowia. NFZ nie może być monopolistą - przekonywał.

Liderzy Konfederacji wyrazili sprzeciw wobec zmian funkcjonowania służby zdrowia w okresie pandemii COVID-19. - Nigdy więcej lockdownów, nigdy więcej nieprzyjmowania chorych i pacjentów do lekarzy - powiedział poseł Konfederacji i lider ruchu Narodowego Robert Winnicki.

Ostatnim "filarem" było "Państwo prawa". Zostały w nim zawarte postulaty sprzeciwiające się wprowadzeniu tzw. paszportów covidowych oraz "segregacji sanitarnych", a także postulat "rolnictwa bez ideologii" - przeciwdziałanie takim legislacjom jak zakaz hodowli zwierząt futerkowych czy tzw. "Piątka dla zwierząt".

Konwencję zakończyło zaproszenie na "Wakacje z Konfederacją" - serię imprez w popularnych polskich miejscowościach turystycznych, które odbywać się będą do 7 sierpnia.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy