Reklama

Reklama

Polska, Litwa i Ukraina: Odstraszać i powstrzymywać agresywną politykę Kremla

Odstraszać i powstrzymywać - taka jest - zdaniem marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego - recepta na agresywną politykę Rosji. Polscy parlamentarzyści gościli w Kijowie w ramach polsko-litewsko-ukraińskiego Zgromadzenia Parlamentarnego. Podczas dwudniowych debat mówiono przede wszystkim o kwestiach bezpieczeństwa w regionie.

Jak poinformował marszałek Stanisław Karczewski, wojna na wschodzie Ukrainy zdominowała obrady i wnioski ze spotkania. Jak zaznaczył, parlamentarzyści zgodzili się co do tego, że z Władimirem Putinem należy prowadzić dialog, ale dialog z pozycji poczucia siły i pewności siebie.

Ukraińscy, litewscy i polscy parlamentarzyści w końcowej deklaracji wsparli ukraińskie aspiracje wstąpienia do Unii Europejskiej oraz NATO.

Reklama

Jest też apel w sprawie sankcji wobec Rosji. Jak wyjaśniał przewodniczący ukraińskiej Rady Najwyższej Andrij Parubij, warunkiem zniesienia sankcji powinien być powrót wszystkich ukraińskich ziem łącznie z Krymem pod kontrolę Kijowa.  Parubij podkreślił, że jest to wspólne stanowisk trzech krajów uczestniczących w Zgromadzeniu Parlamentarnym.

Parlamentarzyści wystąpili też z inicjatywą nazwania polsko-litewsko-ukraińskiej brygady wojskowej imieniem księcia Konstantego Ostrogskiego - XVI-wiecznego dowódcy zwycięskiej bitwy pod Orszą z czasów wojen z państwem moskiewskim.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy