Reklama

Polska jak USA. Premier: Wydamy najwięcej na armię

- W przyszłym roku prawdopodobnie Stany Zjednoczone i Polska, to będą te dwa kraje, które wydadzą najwięcej środków w stosunku do PKB na armię - oświadczył w piątek premier Mateusz Morawiecki podczas przekazania południowokoreańskich czołgów K2 żołnierzom Wojska Polskiego w Morągu (woj. warmińsko-mazurskie). Szef rządu wymieniał też zalety kontraktów zbrojeniowych podpisanych z Koreą Południową.

- Albo masz się czym bronić i nie musisz się bronić, albo nie masz się czym bronić i wtedy musisz się bronić. Chcemy mieć tak silną armię, tak dobrze zmodernizowaną i nowoczesny sprzęt, aby nikomu nie przyszło do głowy, że Polskę zaatakować - mówił premier. 

- Inwestujemy w najnowocześniejszy sprzęt, bo oszczędności na armii to pseudoszczęności - stwierdził i przypomniał, że stworzenie Funduszu Obrony Narodowej, pozwoliło błyskawicznie realizować zakupy. 

- Kupując sprzęt koreański, kupujemy jednocześnie myśl techniczną. To sprzęt w pełni kompatybilny ze sprzętem NATO, w rozsądnej cenie, oparty na bardzo wysokiej technologii, z szybkim czasem dostawy - wymieniał zalety kontraktów zawartych z Seulem. 

Reklama

Morawiecki stwierdził, że mimo przynależności do NATO polska armia powinna mieć "podstawowy walor odstraszania". - Żeby agresor, któremu kiedykolwiek przyjdzie do głowy zaatakować Polskę, zastanowił się trzy razy, zanim naciśnie guzik swojej agresji - mówił.

Kolejny batalion K2 powstanie w Ostródzie

20 Brygada Zmechanizowana w Morąg została w piątek wzmocniona pierwszymi południowokoreańskimi czołgami K2. - Dziś tu, za nami są pierwsze egzemplarze tych czołgów, które przybiły do portu w Gdyni kilka dni temu - przypomniał minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

- Kolejny batalion (czołgów K2 -red.) stworzymy w Ostródzie, w miejscu gdzie w 2011 roku rząd koalicji PO-PSL zlikwidował jednostkę - powiedział wicepremier. 

Część załóg K2 przebywa na szkoleniu w Korei Południowej. - One niejako z marszu będą gotowe do tego, żeby użytkować ten sprzęt, odstraszać agresora - wymieniał. 

- Po roku 2026 czołgi będą produkowane w Polsce na zasadzie współpracy między przemysłem polskim i koreańskim - przypomniał Błaszczak i stwierdził, że "perspektywy są wyśmienite".

Dostawy czołgów K2

Do Polski dotarła pierwsza dostawa czołgów K2 w ramach wzmacniania potencjału obronnego Wojska Polskiego. W lipcu br. zawarto umowę ramową z Hyundai Rotem na pozyskanie łącznie 1000 czołgów K2 i jego spolonizowanej wersji rozwojowej K2PL wraz z wozami towarzyszącymi, tj. wozami zabezpieczenia technicznego, wozami wsparcia inżynieryjnego i mostami towarzyszącymi oraz pozostałymi elementami opartymi o polskie rozwiązania, a także pakietem szkoleniowym i logistycznym, zapasem amunicji oraz wsparciem technicznym producenta. 

Pod koniec sierpnia br. zawarto umowy wykonawcze związane z pozyskaniem od strony koreańskiej pierwszych 180 czołgów K2 w latach 2022-25.

K2 Black Panther - czołg podstawowy generacji 3+

K2 Black Panther to południowokoreański czołg podstawowy generacji 3+. Jego uzbrojenie główne stanowi armata gładkolufowa kaliber 120 mm z automatem ładowania, która może wykorzystywać najnowsze rodzaje amunicji. Uzbrojenie pomocnicze stanowi 7,62 mm karabin maszynowy oraz 12,7 mm wielkokalibrowy karabin maszynowy (WKM). Zaawansowany system kierowania ogniem czołgu zapewnia wysoką skuteczność prowadzonego ognia na dalekich dystansach.

Opancerzenie czołgu K2 już w standardowej konfiguracji, które może być dodatkowo uzupełnione przez aktywne systemy ochrony typu soft kill (VIRSS) i hard kill (KAPS), zapewnia wysoką odporność balistyczną i przeciwminową. Napęd stanowi silnik wysokoprężny o mocy 1500 KM z automatyczną skrzynią biegów, które zapewniają wysoką prędkość i mobilność w każdym terenie. Czołg charakteryzuje się relatywnie niską masą wynoszącą 55 ton oraz zastosowaniem zawieszenia hydropneumatycznego.

Dostawy haubic samobieżnych K9A1

Z kolei umowa ramowa zawarta z Hanwha Defense obejmuje pozyskanie łącznie 672 haubic samobieżnych K9A1 i jej spolonizowanej wersji rozwojowej K9PL wraz z wozami towarzyszącymi, a także pakietem szkoleniowym i logistycznym, zapasem amunicji oraz wsparciem technicznym producenta.

Pod koniec sierpnia br. zawarto umowy wykonawcze związane z pozyskaniem od strony koreańskiej 212 haubic samobieżnych K9 w latach 2022-26. 

Dostawy wyrzutni CHUMOO

Kolejna umowa ramowa z 29 października br. na pozyskanie wieloprowadnicowych wyrzutni K239 CHUNMOO przewiduje dostawy pierwszych 18 wyrzutni, zintegrowanych z polskimi pojazdami JELCZ wraz z amunicją już w 2023 r.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Mateusz Morawiecki | Marusz Błaszczak | przekazanie | morąg | czołgi | K2

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy