Reklama

Polska gotowa na uchodźców z Ukrainy? Są pierwsze deklaracje

W obliczu rosnącego napięcia na linii Rosja - Ukraina polscy samorządowcy zostali poproszeni o przygotowanie raportów dotyczących ewentualnego przyjęcia uchodźców. W niedzielę pojawiły się pierwsze deklaracje. Miasto Elbląg ma wygospodarowane 420 miejsc dla potencjalnych uchodźców z Ukrainy, natomiast Olsztyn ma zarezerwowane 60 miejsc.

Samorządowcy zostali poproszeni przez wojewodów o przygotowanie raportów dotyczących ewentualnego przyjęcia uchodźców. Mają wskazać listę obiektów zakwaterowania dla uchodźców, liczbę osób możliwych do przyjęcia, koszty z tym związane oraz czas adaptacji budynków z rekomendacją do 48 godzin - poinformował w sobotę Krzysztof Kosiński, prezydent Ciechanowa.

Pod koniec stycznia wiceszef MSWiA Maciej Wąsik mówił o nawet milionie uchodźców z Ukrainy. 

Elbląg gotowy na przyjęcie uchodźców

W niedzielę pojawiły się pierwsze deklaracje samorządów. "W Elblągu mamy 420 miejsc w czterech salach gimnastycznych przy elbląskich szkołach, które uruchomione mogłyby zostać w pierwszej kolejności do zakwaterowania uchodźców. W obawie, że ilość tych miejsc może być niewystarczająca prezydent miasta polecił również przygotowanie kolejnych placówek oświatowych, które mogłyby stać się bazą noclegową dla uchodźców oraz zabezpieczenie na ten cel dostępnych lokali z zasobu komunalnego" - poinformował w niedzielę urząd miasta w Elblągu.

Reklama

W komunikacie podano, że w związku z sytuacją wokół Ukrainy odbyło się posiedzenie Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Wzięli w nim udział: wiceprezydenci Elbląga - Janusz Nowak i Michał Missan, sekretarz miasta Artur Zieliński, dyrektor departamentu zarządzania kryzysowego Tomasz Świniarski, dyrektor departamentu edukacji Małgorzata Sowicka, dyrektor Elbląskiego Centrum Usług Społecznych Beata Kulesza oraz dyrektor ZBK Jacek Migdalski.

Poinformowano, że podczas spotkania "analizowane były między innymi możliwości zakwaterowania i zaprowiantowania tych osób oraz zapewnienia im w razie konieczności opieki medycznej".

60 miejsc dla uchodźców w Olsztynie

Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz powiedział, że miasto Olsztyn ok. półtora tygodnia temu zgłosiło wojewodzie warmińsko-mazurskiemu 60 miejsc dla uchodźców w hotelu Relax. - Tę gotowość podtrzymujemy, z naszej strony nic się nie zmienia - powiedział prezydent Olsztyna.

Rzecznik prasowy starostwa powiatowego w Olsztynie Wojciech Szalkiewicz poinformował, że jednostka ta dysponuje spisem miejsc, ośrodków, w których ewentualnie mogliby być rozlokowani uchodźcy. - Spis taki powstał w związku z pandemią, na wypadek potrzeby izolacji ludzi. Jest on aktualny - podkreślił Szalkiewicz.

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Ukraina | Rosja | uchodźcy | samorządy | Olsztyn | Elbląg

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy