Reklama

Reklama

Polska Fundacja Narodowa płaciła za Edmunda Jannigera

Polska Fundacja Narodowa płaci firmie White House Writers Group za poprawienie wizerunku Polski w USA. W jej rozliczeniach znajdują się rachunki na wydatki związane z Edmundem Jannigerem, młodym współpracownikiem byłego szefa MON Antoniego Macierewicza - informuje Onet.

Polska Fundacja Narodowa została stworzona przez rząd PiS po to, aby dbać o wizerunek Polski na Zachodzie. Składki na PFN płaci 17 największych spółek Skarbu Państwa, m.in. Orlen i PKP - czytamy w artykule Andrzeja Stankiewicza. 

Fundacja podpisała umowę z waszyngtońską firmą White House Writers Group, specjalizującą się w PR. Onet skorzystał z amerykańskiego prawa, żeby do niej dotrzeć.

Z dokumentów wynika, że od maja do października PFN zapłaciła Amerykanom ponad 1,2 mln dolarów (ponad 4,5 mln zł) m.in. za prowadzenie serwisów internetowych. Teraz WHWG zlikwidowała te profile na Twitterze i Instagramie, ale wciąż wpisuje je do swych rozliczeń finansowych z PFN.

Reklama

Opłaty za przelot do USA i zakwaterowanie Jannigera

W najnowszym raporcie finansowym WHWG znajduje się także informacja o wydatkach na Edmunda Jannigera. W 2015 r. Janniger, jako 20-latek, został doradcą ówczesnego szefa MON.

Z dokumentów wynika, że za przelot do USA i zakwaterowanie Edmunda Jannigera PFN zapłaciła w maju 6284 dolarów, czyli ok. 25 tys. zł. Hotel kosztował ponad tysiąc dolarów, czyli ok. 4 tys. zł, a bilet lotniczy - 5280 dolarów (ok. 20 tys zł).

Portal chciał uzyskać od Jannigera informacje dotyczące jego wyjazdu do USA na koszt PFN. Jednak zamiast byłego współpracownika Macierewicza z Onetem skontaktował się prawnik z nowojorskiej kancelarii prawnej, Gordon Law Firm, który zagroził portalowi konsekwencjami za "publikację fałszywych informacji".

Prawnik z kancelarii wyjaśnił, że Jannigerem skontaktowała się Fundacja Pamięci Ofiar Komunizmu, która była zainteresowana zaproszeniem Antoniego Macierewicza na konferencję w Chicago. Macierewicz poprosił Jannigera, aby towarzyszył mu w podróży do Chicago i podczas tego wydarzenia. 

Reklama

Reklama

Reklama