Reklama

Reklama

Polska 2050. Szymon Hołownia zainaugurował nowy ruch

Rozbudowanie struktur stowarzyszenia Polska 2050, uruchomienie przez nie radia internetowego i przedstawienie założeń dotyczące rozwiązania problemu wynagrodzeń osób sprawujących najwyższe funkcje państwowe - zapowiedział w sobotę 29 sierpnia lider Polski 2050 Szymon Hołownia. Zaprezentował też logo stowarzyszenia i poinformował o formie finansowania.

Szymon Hołownia, lider Stowarzyszenia Polska 2050 zainaugurował w sobotę w Warszawie spotkanie liderów regionalnych z całej Polski nawiązując do 40 rocznicy porozumień sierpniowych '80.

Na konferencji prasowej mówił o siedzibie Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie, gdzie - jak dodał - 40 lat temu zaczął działać punkt konsultacyjny dla związkowców. "To wszystko oczywiście w związku z porozumieniami sierpniowymi, które wtedy właśnie w tych dniach 30-31 sierpnia 1980 roku były podpisywane" - wyjaśnił.

"Odwołujemy się dzisiaj do tych porozumień"

Jak zaznaczył przyjechali tam eksperci warszawscy z Gdańska "po to, żeby spotkać się, żeby opowiedzieć warszawiakom o tym, co się w Gdańsku działo, jak to wszystko przebiegało". "Żeby rozmawiać, żeby integrować, żeby to właśnie tutaj był ten punkt, w którym w Warszawie będzie ogniskowała się nowa nadzieja, którą te rozmowy odbywające się w Gdańsku wygenerowały" - podkreślił Hołownia.

Reklama

"Przychodzimy dzisiaj po to, żeby oddać hołd tym wszystkim, którzy w procesie wynegocjowywania porozumień sierpniowych brali udział, oddać hołd robotnikom, związkowcom, ekspertom intelektualistom, wszystkim tym, którzy zaangażowani byli w ten sukces, w to wyjęcie pierwszej cegły z budowli komunizmu, która ostatecznie upadła 9 lat później" - powiedział Hołownia.

"Odwołujemy się dzisiaj do tych porozumień sierpniowych i bardzo się cieszymy z tego, że nasz zjazd, nasz kongres odbywa się właśnie w tym momencie, bo podzielamy wartości, o które chodziło wtedy, kiedy te porozumienia były negocjowane, a więc przede wszystkim to, że dialog jest metodą rozwiązywania sporów zarówno w obrębie społeczeństwa, ale też w relacjach społeczeństwa z tymi, którzy sprawują w danym momencie władze" - podkreślił były kandydat na prezydenta.

Pierwsze inicjatywy

"Te dwa dni, które są przed nami, to nominacje liderów, nominacje szefów zarządów wojewódzkich, to wskazanie wszystkich kwestii prawnych, które są związane z tym, że nasze stowarzyszenie zostało już zarejestrowane w KRS, w tej chwili dysponujemy projektem statutu, który będzie konsultowany do samego dołu, do poziomu naszych liderów powiatowych, by nasze struktury były jak najbardziej demokratyczne, by z czasem rzeczywiście zaczęły pracować w sposób, jakiego w polskich organizacjach społecznych czy politycznych jeszcze nie było" - powiedział Hołownia.

Jak zapowiedział, odbędą się też warsztaty dotyczące programu stowarzyszenia, komunikacji, kontaktów z mediami i mediacji.

Podkreślił, że choć Polska 2050 jest zarejestrowane od tygodnia, to udało się już wiele zrobić. "Dziś zjazd, dalej dalsze działania liderów wojewódzkich i powiatowych, rozbudowanie naszych struktur, trwają prace programowe, działa już nasz think-tank Instytut Strategie 2050, który tworzy pierwsze dokumenty programowe, ale pozwala nam je też jak najszybciej i merytorycznie reagować na to, co się na polskiej scenie politycznej dzieje" - mówił.

"Złożyliśmy też dzisiaj nasze postulaty do programu równego traktowania czy zapobiegania nierównościom na lata 2020-2030, o co zwróciła się pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania, odrobiliśmy naszą pracę bardzo szybko, przygotowaliśmy kompleksowy zestaw postulatów" - dodał Hołownia. Jak zaznaczył, obejmują one problemy seniorów, osób wykluczanych ze względu na tożsamość psychoseksualną czy bezdomnych.

Pierwszy kontrakt obywatelski

Zapowiedział ponadto, że 3 września Polska 2050 przedstawi pierwsze założenia do - jak mówił - "spokojnego, merytorycznego i organicznego" rozwiązania problemu wynagrodzeń osób sprawujących najwyższe funkcje państwowe i sposobu finansowania partii politycznych. Zapowiedział, że program "na pierwsze 100 dni", który przedstawił kilka tygodni temu, będzie przez stowarzyszenie konsekwentnie realizowany.

"Dziś, za chwilę, przedstawimy pierwszy kontrakt obywatelski z zapowiedzianych dziesięciu, które mają być w ciągu pierwszych 100 dni naszego działania podjęty, wystartuje też nasze radio internetowe, rozpoczniemy nasz program edukacyjny z ofertą edukacji psychologicznej dla polskich uczniów, uruchamiamy naszą szkołę liderów" - mówił lider stowarzyszenia.

Zaprezentował też nowe logo ugrupowania, przedstawiającym uproszczony graficznie biały kształt Polski z napisem "Polska 2050" na żółtym tle. "Kolory i styl nawiązują do naszej komunikacji wizualnej z czasu kampanii wyborczej (Hołowni, gdy kandydował w niedawnych wyborach prezydenckich)" - zauważył.

Finansowanie

"Nasze finansowanie opiera się o zbiórkę publiczną; potrzebujemy 20-30 tys. osób stale wpłacających na ruch, żeby móc działać" - podkreślił Hołownia na kongresie ruchu Polska 2050. Podał też, że od 28 czerwca ruch zebrał ok. 830 tys. zł.

"Cieszymy się, że te wpływy rosną. Namawiamy ludzi do zakładania zleceń stałych na 20 zł i 50 groszy. Między nami mówiąc, jak znajdziemy 20 lub 30 tysięcy osób, które takie zlecenia stałe założą, to będziemy w domu i będziemy w stanie nie tylko być, ale będziemy w stanie rzeczywiście dużo dobrego w Polsce robić" - podkreślił Hołownia, dodając, że w jego ocenie uda się taką liczbę 20-30 tys. osób namówić do stałych wpłat na ruch.

W kongresie ruchu Polska 2050 Szymona Hołowni w Warszawie biorą udział liderzy stowarzyszenia z 16 oddziałów lokalnych. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama