Reklama

Reklama

Polscy marynarze ze statku "Szafir" w drodze do kraju

W drodze do kraju jest pozostałych ośmiu członków załogi, którzy w miniony poniedziałek na statku "Szafir" dopłynęli do portu w Onne – informuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

W trakcie podróży do Polski nasi obywatele zostaną otoczeni opieką przez polskie służby konsularne. W kraju marynarze oraz ich rodziny otrzymają dalsze wsparcie, w tym pomoc psychologiczną - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie resortu.

Od 27 listopada w centrali MSZ odbywają się posiedzenia rządowego, międzyresortowego zespołu kryzysowego. Rodziny oraz bliskich członków załogi statku "Szafir" zapewniono, iż Ministerstwo Spraw Zagranicznych kontynuuje intensywne działania na rzecz obywateli uprowadzonych w Nigerii. W trosce o ich dobro MSZ i ambasada RP w Abudży są w stałym kontakcie z władzami nigeryjskimi, armatorem oraz rodzinami marynarzy.

Reklama

Jednocześnie Rzecznik Prasowy Ministerstwa Spraw Zagranicznych zaapelował do mediów i dziennikarzy, aby przy publikowaniu informacji na temat sytuacji kierowali się przede wszystkim względami bezpieczeństwa polskich marynarzy oraz poszanowaniem prywatności ich rodzin.

Mając na uwadze dobro członków załogi, MSZ nie przekazuje żadnych dodatkowych informacji - czytamy.

Pięciu marynarzy wciąż w niewoli

Pod koniec listopada nigeryjscy piraci uprowadzili pięciu marynarzy i uwięzili 11 kolejnych. Uwięzieni odzyskali wolność, porwani są nadal przetrzymywani przez piratów.

Troje członków załogi wróciło do Polski we wtorek. Ośmiu kolejnych jest w drodze.

MSZ informuje, że kontynuuje intensywne działania na rzecz uwolnienia pięciu naszych obywateli uprowadzonych przez porywaczy. Ministerstwo i ambasada RP w Abudży są w stałym kontakcie z władzami Nigerii, armatorem oraz rodzinami tych marynarzy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy