Reklama

Polkowice: Wstrząs w kopalni Rudna. Nie żyje trzech górników

Z najnowszych informacji wynika, że wskutek silnego wstrząsu w kopalni Rudna w Polkowicach (woj. dolnośląskie) zginęło trzech górników. Pięciu jest nadal poszukiwanych.

Dyrektor kopalni Rudna Paweł Markowski na konferencji prasowej przekazał, że ratownicy dotarli do kolejnego górnika. - Niestety lekarz stwierdził jego zgon - powiedział.

Dodał, że ratownicy widzą kolejnego górnika. - Nie wiemy jednak, w jakim jest stanie, ratownicy nie mogą jeszcze do niego dojść. Nadal nie wiemy, gdzie są czterej kolejni górnicy - powiedział dyrektor.

Jeden z górników przygnieciony blokiem skalnym

Dyrektor dodał, że górnik, którego widzą ratownicy jest przygnieciony blokiem skalnym. - Nie wiemy, czy jest przytomny. Mamy problem, by ten blok skruszyć czy podnieść do góry. Nie mamy tam do dyspozycji maszyn, tylko ręczne środki  - mówił.

Reklama

Markowski poinformował, że według wskazań lokalizatorów trzech górników może znajdować się w komorze maszyn, która została zasypana. - Dwie osoby mogą być na zewnątrz, ale w pobliżu tej komory maszyn - powiedział dyrektor.

W kopalni Rudna w Polkowicach we wtorek wieczorem doszło do silnego wstrząsu. W rezultacie trzech górników poniosło śmierć, a dziewięciu zostało poszkodowanych.

Tuż po wstrząsie informowano, że pod ziemią jest uwięzionych 16 górników, później - że 10. Po północy w środę rzeczniczka KGHM Polska Miedź Jolanta Piątek poinformowała o śmierci jednego z górników i ewakuacji ze strefy zagrożenia na powierzchnię ośmiu osób. Poszkodowani trafili do szpitali, m.in. do Głogowa. Ratownicy szukali wówczas w kopalnianych wyrobiskach siedmiu górników.

Premier uda się do Polkowic, odwołane posiedzenie rządu

W związku z katastrofą w kopalni Rudna w Polkowicach premier Beata Szydło po spotkaniu z premierem Malty uda się w środę na Dolny Śląsk, gdzie spotka się z górnikami  tej kopalni - poinformował  rzecznik rządu Rafał Bochenek. Nie odbędzie się zaplanowane na środę posiedzenie rządu.

Spotkanie Beaty Szydło z premierem Malty Josephem Muscatem zaplanowano na godz. 10.; przewidziane na godz. 11.05 oświadczenia dla prasy zostały odwołane.

Bochenek poinformował w środę rano, że w związku z wypadkiem zaplanowane na środę posiedzenie rządu zostało odwołane. Jego nowy termin zostanie - jak napisał później na Twitterze - podany wkrótce.

Władze KGHM podały, że wstrząs w kopalni Rudna był bardzo silny i spowodował duże zniszczenia. Epicentrum wstrząsu znajdowało się na głębokości 1500 metrów, a jego magnituda wynosiła około 3,4 stopnia.

Jak podaje KGHM kopalnia Rudna jest największą kopalnią miedzi w Europie i jedną z największych głębinowych kopalni tej rudy na świecie. Zasoby tej kopalni to 432 miliony ton rudy miedzi. Wydobycie prowadzone jest tam od 1974 r., a średnia produkcja w kopalni Rudna wynosi obecnie 12 ton rudy rocznie.

Eksploatacja złoża prowadzone jest w trzech rejonach wydobywczych: Rudna Główna, Rudna Zachodnia R-IX oraz Rudna Północna.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy