Reklama

Reklama

Politycy ostro krytykują założenia budżetowe

​Uchwalony przez Sejm budżet wciąż szeroko komentują politycy. Rządowa propozycja zakłada między innymi wzrost PKB o 3,8 procent, średnioroczną inflację na poziomie 1,7 procent i deficyt sektora finansów publicznych do 2,8 procent PKB.

- Budżet otwiera drogę do realizacji naszych założeń. Oprócz wsparcia dla rodzin na dzieci będą też darmowe leki dla seniorów. W przypadku "Rodzina 500+" przewidujemy wsparcie dla tego programu w wysokości ponad 17 miliardów złotych" - wylicza poseł Prawa i Sprawiedliwości Jacek Sasin.

PO i Kukiz'15 krytykują założenia

Założenia budżetowe krytykuje Platforma Obywatelska. Andrzej Halicki podkreśla, że wszystkie założenia programu "Rodzina 500+" nie są jeszcze opracowane.

- Ten budżet jest robiony pod partyjne potrzeby - uważa poseł PO. - Zakłada też przychody, których nie będzie. Szacowane 17 miliardów pochodzić będzie z przesunięć wydatkowych oraz kolejnych nakładanych podatków - prognozuje były minister administracji i cyfryzacji.

Reklama

Założenia szeroko krytykuje też lider Kukiz'15, Paweł Kukiz. Przypomina, że deficyt może wynieść niemal 55 miliardów złotych.

- Budżet powinien być oparty na gospodarce wolnorynkowej - podkreśla Kukiz. - Przede wszystkim powinniśmy zacząć od odpodatkowania pracy. Co z tego, że rośnie PKB, skoro tak niski jest w nim udział płac. Z kolei budżet oparty na rozdawnictwie i deficycie jest bardzo zły - tłumaczy polityk.

"Projekt budżetu pokazuje, że PiS kłamie"

Finansowy plan rządu krytykują także ludowcy. Marek Sawicki z Polskiego Stronnictwa Ludowego uważa, że budżet w niewielkim stopniu odzwierciedla zapowiedzi PiS z kampanii wyborczej.

- Projekt budżetu pokazuje, że PiS kłamie - oświadczył Sawicki.

- "Rodzina 500+" miało wejść w życie od stycznia i obejmować każde dziecko. Nie ma obniżenia wieku emerytalnego, podwyższenia kwoty wolnej od podatku - a to były podstawowe założenia z "niebieskiej książeczki" podczas kampanii pani premier Szydło - przypomina były szef resortu rolnictwa.

Nad założeniami budżetu w czwartek pochyli się senacka Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy