Politycy o projekcie ustawy antyterrorystycznej
Dziś międzyresortowy zespół ma przedstawić założenia projektu ustawy antyterrorystycznej. Wszystko wskazuje na to, że PSL ją poprze - powiedział w radiowej Trójce europoseł partii Jarosław Kalinowski. Wiceszef klubu Kukiz'15 Marek Jakubiak uważa z kolei, że nowa ustawa będzie wiązała się z większą inwigilacją obywateli.
Prezes Rady Naczelnej PSL uważa, że w sytuacji większego zagrożenia terrorystycznego ingerencja w naszą prywatność musi być większa.
Jego zdaniem, w tej sprawie bezpieczeństwo i "ubieganie terrorystów" muszą być na pierwszym miejscu.
Jarosław Kalinowski uważa, że właśnie dlatego polityczne ambicje w tej sprawie należy odłożyć na bok.
Wiceszef klubu Kukiz'15 Marek Jakubiak twierdzi z kolei, że nowa ustawa antyterrorystyczna będzie się wiązała z większą inwigilacją obywateli. Poseł mówił w radiowej Jedynce, że ustawa wprowadzi przepisy, dzięki którym łatwiej będzie podglądać i podsłuchiwać.
- Skutki trudnej sytuacji w Europie poniosą obywatele - mówił polityk.
Dodał, że inwigilacja to "marzenie każdych służb". Jego zdaniem, nasze są nadgorliwe, bo np. w 2014 roku podsłuchiwały Polaków wielokrotnie częściej niż niemieckie służby Niemców.
Według posła Marka Jakubiaka, rozwiązania w ustawie antyterrorystycznej nie będą tymczasowe. Gość Polskiego Radia przypomniał, że tymczasowy w Polsce miał być też 23-procentowy VAT, a tymczasem wyższe opodatkowanie obowiązuje już od kilku lat. Zdaniem posła, zamiast inwigilacji obywateli lepsze byłoby sprawdzanie przyjezdnych.
Rząd zapowiada, że projekt ustawy antyterrorystycznej wprowadza nowe metody walki z tego rodzaju przestępczością. Wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł mówił w radiowej Jedynce, że określa on między innymi nowy rodzaj przestępstw, związanych z terroryzmem. Chodzi np. o wyjazdy szkoleniowe do krajów, które są źródłem terroryzmu. Wiąże się z tym odpowiedzialność za te wyjazdy różnych podmiotów, na przykład biur podróży.
Marcin Warchoł dodał, że jedną z najważniejszych spraw jest usprawnienie przepływu informacji między służbami.
Założenia projektu ustawy antyterrorystycznej przedstawi dziś specjalny międzyresortowy zespół.
Według przedstawicieli MSWiA, nowa ustawa antyterrorystyczna ma wprowadzić lepszą koordynację działań służb na wypadek zagrożeń.
Ma wejść w życie jeszcze przed lipcowym szczytem NATO w Warszawie i Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie.