Reklama

Reklama

Politycy chcą uhonorowania Janusza Sanockiego

Politycy związani z ruchem Kukiz'15 chcą, aby prezydent Andrzej Duda uhonorował zmarłego 7 grudnia Janusza Sanockiego Orderem Orła Białego. Janusz Sanocki, były poseł, a wcześniej działacz opozycji, zmarł na covid 7 grudnia.

Jak poinformował bliski przyjaciel Sanockiego, były poseł Kukiz'15 Jerzy Jachnik, w sprawie przyznania Orderu Orła Białego dla Sanockiego jest szerokie wsparcie m.in. od organizacji pozarządowych, polityków PSL, Konfederacji i Kukiz'15.

- Zbieramy podpisy i dziś były poseł Tomasz Jaskóła zawiezie je do Kancelarii Prezydenta - przekazał Jachnik.

Jak podkreślił, Janusz Sanocki wybitnie zasługuje na to uhonorowanie. - Znałem się z nim 20 lat i mało jest takich ludzi. Był internowany, pracował w prasie podziemnej, był zamykany za kolportowanie ulotek, uczestniczył w Okrągłym Stole przy podstoliku mieszkaniowym. Mało osób ma taką kartę w historii - ocenił.

Reklama

Były poseł Janusz Sanocki, który walczył z COVID-19, zmarł 7 grudnia. Przez dłuższy czas był w śpiączce farmakologicznej i leżał pod respiratorem. Miał 66 lat. Jego pogrzeb ma się odbyć w sobotę 12 grudnia w Bazylice św. Jakuba i św. Agnieszki w Nysie.

"Zawsze działał w zgodzie z interesem Polski"

Sanocki to były burmistrz Nysy i były poseł, który w 2015 roku uzyskał mandat z listy Kukiz'15, ale do klubu nie wszedł. Pod koniec kadencji współtworzył z Jerzym Jachnikiem i Piotrem Liroyem-Marcem, koło Przywrócić Prawo.

Sanockiego wspominał także premier Mateusz Morawiecki. "Nie zawsze się zgadzaliśmy, ale nie mam wątpliwości, że zawsze działał w zgodzie z interesem Polski i w poczuciu odpowiedzialności za nią" - napisał w poniedziałek na Facebooku szef rządu.

Wielkim Mistrzem Orderu Orła Białego, przewodniczącym Kapitule jest prezydent Andrzej Duda. W skład Kapituły, obok prezydenta, wchodzą obecnie: Bogusław Nizieński, Irena Zofia Romaszewska, Michał Kleiber, Adam Bujak oraz Bronisław Wildstein.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy