Reklama

Reklama

"Politico": Co naprawdę dzieje się w Polsce?

Portal "Politico" opublikował w piątek artykuł sponsorowany Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów na temat ostatnich wydarzeń w Polsce. Zawiera on oświadczenie Prawa i Sprawiedliwości w odniesieniu do dyskusji o sytuacji w Polsce w Parlamencie Europejskim.

Artykuł rozpoczyna się krótkim przypomnieniem ostatnich wydarzeń z polskiej sceny politycznej. "W 2015 roku w Polsce miały miejsce demokratyczne wybory, w wyniku których doszło do zmiany władzy. Urząd prezydenta objął Andrzej Duda, a w wyborach parlamentarnych partia Prawo i Sprawiedliwość zdobyła bezwzględną większość w Sejmie. W opozycji wobec rządu znalazła się koalicja Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego, która była u władzy przez ostatnie 8 lat. Partiom lewicowym nie udało się przekroczyć minimalnego progu wyborczego i z tego powodu nie są reprezentowane w parlamencie".

Reklama

Następnie Grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR) podkreśla, że "wyniki wyborów pokazały, jak krytycznie Polacy oceniają politykę poprzedniego rządu, w tym brak gwarancji wolności słowa".

Powody do niepokoju

"Podczas kadencji Platformy Obywatelskiej zdarzały się przypadki represji karnej wobec osób wyrażających się krytycznie wobec rządu w Internecie, na imprezach sportowych lub w trakcie antyrządowych demonstracji". EKR wskazuje również, że dochodziło do "nadzorów, a nawet represji wobec dziennikarzy", które dały Polakom poważne powody do niepokoju. W artykule podkreślono, że na wydarzenia nie reagowały jednak w tamtym czasie instytucje europejskie i nie wyciągano z nich konsekwencji.

Zmiany w Trybunale Konstytucyjnym

Kolejne oświadczenie PiS odnosi się do wprowadzonych, tuż przed wyborami, przez koalicję PO-PSL zmian w Trybunale Konstytucyjnym, które "doprowadziły do nominacji swoich kandydatów na stanowiska sędziów TK". ERK wskazuje, że "zostało to dokonane z naruszeniem Konstytucji RP, a następnie potwierdzone przez Trybunał Konstytucyjny".

"Spór wokół Trybunału Konstytucyjnego, który był konsekwencją niekonstytucyjnych działań poprzedniego rządu, jest praktycznie zakończony" - czytamy na portalu "Politico".

Oczekiwane reformy

Grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w artykule podkreśla także, że "rząd PiS, zaraz po wyborach, podjął ważne i oczekiwane przez Polaków reformy, dotyczące systemu podatkowego, świadczeń rodzinnych, edukacji, opieki zdrowotnej i wymiaru sprawiedliwości". Zaznacza przy tym, że "reformy te są zgodne z zasadami i przepisami Konstytucji RP, przy pełnym poszanowaniu wartości europejskich".

Zapewnienia

"Polska jest państwem zdecentralizowanym, z szeroko rozwiniętymi regionalnymi i lokalnymi organami samorządowymi. W 15 na 16 regionach, w większości dużych polskich miast, samorząd lokalny jest kontrolowany przez Platformę Obywatelską, która znajduje się w opozycji tylko w Parlamencie" - czytamy w artykule na portalu "Politico".

ERK zaznacza, że wolność słowa jest w Polsce szanowana, a antyrządowe demonstracje odbywają się w kraju bez żadnych przeszkód i represji. "Politico" wskazuje również, że istnieje w Polsce całkowita wolność prasy, "której znaczna część jest własnością zagranicznych koncernów, a zwłaszcza niemieckich mediów". Dodaje, że w Polsce ma miejsce pełna swoboda komunikacji w internecie.

"Cenzura nie istnieje w Polsce. Nie do pomyślenia jest również blokowanie dostępu do ważnych informacji o wydarzeniach tak, jak miało to miejsce w ostatnim czasie w Niemczech, w odniesieniu do incydentów w Kolonii i innych niemieckich miastach" - czytamy na "Politico".

ERK podkreśla, że Polska jest dziś krajem bezpiecznym, w którym nie występują akty zbiorowej napaści na tle seksualnym, rasowym lub z jakichkolwiek innych powodów. "Letnie festiwale i inne, popularne wydarzenia przebiegają w Polsce w spokoju, bez przeszkód, incydentów czy aktów agresji" - czytamy w artykule. "Polska nie jest miejscem wydarzeń, które mają miejsce w innych krajach Unii Europejskiej, gdzie dochodzi do aktów terroru, zbiorowej agresji i ataków rasistowskich, a nawet seksualnych".

Grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów wskazuje w artykule dla "Politico", że w Polsce prawa kobiet są przestrzegane. "Nie są one narażone na ataki na ulicach, a władze nie dają im upokarzających porad, które były sugerowane kobietom w Niemczech".

Oficjalne oświadczenie

Artykuł kończy się zapewnieniem o demokratycznej stabilizacji w Polsce. "Polska jest stabilnym, demokratycznym państwem członkowskim Unii Europejskiej, szanującym wartości europejskie. (...) Jako jeden z największych krajów w UE przyczynia się do rozwoju i bezpieczeństwa w całej Europie" - czytamy na "Politico".

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje