Reklama

Politechnika Śląska i Uniwersytet Warszawski wybrały rektorów

Dziekan Wydziału Mechanicznego Technologicznego Politechniki Śląskiej w Gliwicach, od wielu lat współpracujący z polskim przemysłem obronnym prof. inż. Arkadiusz Mężyk został w środę wybrany na rektora tej uczelni na kadencję 2016-2020 - podała uczelnia. W środę swojego rektora wybrał także Uniwersytet Warszawski.

Nowy rektor Politechniki Śląskiej

Jego hasło wyborcze to: "Uczelnia przyjazna i prestiżowa. Stawiam na ludzi, stawiam na rozwój". Pokonał matematyka prof. inż. Adama Czornika. Na stanowisku rektora zastąpi jesienią pełniącego tę funkcję od dwóch kadencji b. wiceministra gospodarki prof. Andrzeja Karbownika.

"Przez działania projakościowe oraz przyjazną atmosferę kształcenia i pracy chcę uzyskać efekt synergii w postaci wzrostu dorobku naukowego i kompetencji kadry, rozbudowanej współpracy zewnętrznej, wysokiej pozycji uczelni w rankingach krajowych i międzynarodowych oraz w pozytywnym odbiorze otoczenia gospodarczego i społecznego" - napisał prof. Mężyk w swoim programie wyborczym.

Reklama

Urodził się 29 września 1962 r. w Wodzisławiu Śląskim. W 1987 r. skończył studia na kierunku Mechanika i Budowa Maszyn na Wydziale Mechanicznym Technologicznym (tak specyficznie nazywa się ten wydział) Politechniki Śląskiej, potem rozpoczął pracę w tej uczelni. Od 1993 r. jest członkiem Polskiego Towarzystwa Metod Komputerowych Mechaniki, a od 1994 r. członkiem Polskiego Towarzystwa Mechaniki Teoretycznej i Stosowanej - jednego z najstarszych towarzystw naukowych w Polsce. Zostało utworzone w 1958 r. i liczy obecnie ok. 1000 członków zrzeszonych w 18 oddziałach. W latach 2011-2015 był jego przewodniczącym. W kadencji 2004-2006 powołany na członka Sekcji Dynamiki Układów oraz Sekcji Optymalizacji i Sterowania Komitetu Mechaniki PAN.

W 2008 r. został powołany przez Ministra Skarbu w skład Rady Naukowej Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Urządzeń Mechanicznych OBRUM w Gliwicach, gdzie od 2009 r. był dyrektorem ds. technicznych, a po reorganizacji dyrektorem ds. rozwoju (do 2011). OBRUM to jedna z najstarszych i unikatowa pod względem zakresu realizowanych prac placówka badawczo-rozwojowa w kraju.

Prof. Mężyk cały czas współpracuje z przemysłem obronnym. Jest doradcą prezesa Rosomak SA. Był jednym z inicjatorów utworzenia w Politechnice Śląskiej Centrum Zaawansowanych Technologii Bezpieczeństwa i Obronności, którym kierował w latach 2014-15. Ponadto jest członkiem rad naukowych: Instytutu Materiałów Polimerowych i Węglowych w Zabrzu, Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów w Warszawie, Instytutu Techniki Górniczej KOMAG w Gliwicach, Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia w Zielonce.

Politechnika Śląska to najstarsza uczelnia techniczna w woj. śląskim i jedna z największych w kraju. Powstała w 1945 r. jako zaplecze naukowo-dydaktyczne dla najbardziej uprzemysłowionego okręgu w Polsce. W 17 jednostkach - 13 wydziałach, dwóch kolegiach i dwóch centrach naukowo-dydaktycznych - prowadzone są obecnie 52 kierunki studiów i blisko 200 specjalności, obejmujące cały zakres działalności inżynierskiej. Oprócz kierunków technicznych na uczelni można też studiować administrację, logistykę, socjologię i zarządzanie, a także filologię i pedagogikę. Jedenaście wydziałów uczelni znajduje się w Gliwicach, dwa w Katowicach, dwa w Zabrzu. Dwa centra naukowo-dydaktyczne, będące w fazie organizacji, znajdują się w Rybniku i Sosnowcu-Maczkach. Oprócz tego zajęcia dydaktyczne na Politechnice Śląskiej odbywają się w Dąbrowie Górniczej i Tychach.

Aktualnie Politechnika Śląska kształci 25 tys. studentów, w tym 18,5 tys. na studiach stacjonarnych. Na pięciu wydziałach Politechniki Śląskiej można studiować w języku angielskim.

UW także ma nowego rektora

Profesor Marcin Pałys został ponownie wybrany na rektora największej uczelni w Polsce - Uniwersytetu Warszawskiego. 

Zaraz po wyborze mówił, że zależy mu na tym, by uniwersytet cieszył się coraz większym prestiżem i żeby był coraz bardziej rozpoznawalny w świecie. Chce także, żeby dydaktyka była na jak najwyższym poziomie oraz by używano nowoczesnych metod i koncepcji kształcenia. Kolejną ważną - według niego - sprawą jest prowadzenie nowoczesnych badań naukowych. Rektor zaznacza, że uczelnia prowadzi już takie badania, ale w oddzielnych, wąskich dyscyplinach.

"Siła uniwersytetu to umiejętność połączenia tych bardzo różnych dyscyplin i wtedy jako uniwersytet potrafimy osiągać znacznie więcej niż w każdej z poszczególnych dziedzin" - mówił Marcin Pałys.

Uniwersytet Warszawski świętuje w tym roku 200-lecie. Zdaniem rektora, rocznica daje powód, by myśleć o przyszłości uczelni. 

W głosowaniu profesor Marcin Pałys nie miał kontrkandydatów. Łącznie oddano 327 głosów, w tym 325 było ważnych. Za urzędującym rektorem było 245 głosów, przeciwko 54. Wstrzymało się 26 osób.

Profesor Marcin Pałys jest chemikiem. Urząd ponownie obejmie 1 września 2016 roku, będzie go sprawował do końca sierpnia 2020 roku. W czerwcu zostaną wybrani także prorektorzy, członkowie Senatu uczelni i dziekani wydziałów.

W tym roku wybory rektorów odbywają się na większości uczelni w całym kraju.

IAR/PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy