Reklama

Reklama

Policja ciągle szuka Jana Lityńskiego. Miał wejść do rzeki, chcąc uratować psa

Jan Lityński jest ciągle poszukiwany po tym, jak wszedł do rzeki, chcąc uratować z niej psa, pod którym załamał się lód. Informację o tym, że 75-letni były działacz opozycji w PRL nie został odnaleziony, potwierdził rzecznik Komendy Głównej Policji inspektor Mariusz Ciarka.

Poszukiwania prowadzą policjanci z Pułtuska.

Była minister nauki i szkolnictwa wyższego Lena Kolarska-Bobińska napisała na Twitterze, że Lityński utonął w Narwi w okolicach Pułtuska, próbując ratować psa.

Zobacz też: "Spotkaliśmy się w celi". Komorowski o Lityńskim

Tymczasem rzecznik Komendy Głównej Policji inspektor Mariusz Ciarka potwierdza, że policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Pułtusku prowadzą poszukiwania Jana Lityńskiego. - W Pułtusku na wysokości ul. Wyszkowskiej, spacerując wałem przeciwpowodziowym wszedł do rzeki Narew, chcąc wyciągnąć z niej psa, pod którym załamał się lód - mówi inspektor. - Według relacji żony, która była świadkiem zdarzenia, mężczyzna utonął - podał policjant.

Reklama

Wskazał, że w związku z poszukiwaniami ogłoszono alarm dla całego stanu osobowego Komendy Powiatowej Policji w Pułtusku. - Do Pułtuska skierowano 21 funkcjonariuszy Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji w Płocku. Poszukiwania prowadzą także funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej z łodzią i dwoma saniami lodowymi. Na miejscu pracują trzy grupy nurków i Ochotnicza Straż Pożarna z dronem - poinformował Ciarka.

- Do chwili obecnej nie odnaleziono mężczyzny - dodał.

Jan Lityński urodził się w 1946 roku. Był organizatorem i uczestnikiem studenckich wystąpień w marcu 1968 r., za co został skazany na 2,5 roku więzienia. Pracował jako robotnik, następnie programista komputerowy.

Internowany w stanie wojennym, potem aresztowany

W 1976 r. współzałożyciel "Biuletynu Informacyjnego", pierwszego pisma ukazującego się poza cenzurą. Wielokrotnie aresztowany. W 1977 r. współredaktor "Robotnika", niezależnego pisma na rzecz zakładania wolnych związków zawodowych. Członek KSS "KOR", współpracownik Biura Interwencyjnego KSS "KOR" i "Krytyki" (członek redakcji).

Zobacz też: "Kochał życie, ludzi i zwierzęta". Wspominają Lityńskiego

W 1980 r. doradca władz NSZZ "Solidarność". Autor uchwalonego przez I Zjazd "Solidarności" Posłania do Ludzi Pracy Europy Wschodniej. W 1981 r. w stanie wojennym internowany, a następnie aresztowany. Po ucieczce z przepustki z więzienia od 1984 r. w solidarnościowym podziemiu, członek Regionalnego Komitetu Wykonawczego NSZZ "S", Region Mazowsze. W 1989 r. uczestnik obrad Okrągłego Stołu. Wybrany do Sejmu RP w 1989 z woj. wałbrzyskiego.

W latach 1989-2001 poseł na Sejm, m.in. przewodniczący Komisji Polityki Społecznej i Komisji Służb Specjalnych. Od 1990 r. w ROAD, następnie w UD i UW (wiceprzewodniczący). W latach 2008-2010 doradca PLL LOT do spraw społecznych, mediator sporów.

Odznaczony został Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy