Reklama

Polacy zaczęli dostawać takie smsy. Uważaj! Możesz wiele stracić

Oszuści używają różnych metod, aby wyłudzić nasze pieniądze, dane, bądź dostępy do kont i serwisów. Tym razem podszywają się pod Netflix. Na co trzeba uważać?

 Oszuści już niejednokrotnie podszywali się pod platformę Netflix, aby zdobyć dostęp do naszych danych i pieniędzy. Tym razem znaleźli nowy sposób, posługując się SMS-ami. Liczą na nieuwagę, niewiedzę i roztargnienie użytkowników. Na czym polega oszustwo na Netflix i jak się przed nim chronić? Wyjaśniamy.

Ostrzeżenie przed oszustwem na "Netflix"

Próby tego rodzaju wyłudzeń odnotował Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego, o czym poinformował na swoim profilu na Twitterze. 

Reklama

Oszuści wysyłają do ofiar wiadomości SMS z informacją o odrzuceniu płatności. W wiadomości znajduje się link, przekierowujący użytkownika na niebezpieczną stronę, łudząco przypominającą strony Netflix. Strona przechwytuje dane do kart kredytowych lub do konta bankowego. 

Oszustwo na Netflixa: Co można stracić?

Fałszywa strona domaga się uregulowania płatności przelewem lub kartą. Wpisując nasze dane, dajemy oszustom dostęp do naszej karty lub do konta,  a tym samym dostęp do naszych pieniędzy. Możemy więc stracić środki, które mamy na karcie lub na koncie. Jeśli użytkownik dysponuje kartą kredytową, oszuści mogą wykorzystać nie tylko to, co jest na karcie, ale też zrobić na niej kredyt. 

Natomiast dostęp do konta daje im możliwość nie tylko jego wyczyszczenia, ale również zmiany limitów i wzięcia kredytu. 

Uważaj na maile od Allegro i Netflixa

Sprawdź, czy należy ci się dofinansowanie - to 300 tys. złotych

Jak się uchronić przed "kradzieżą na Netflix"?

Złota zasada ochrony przed oszustwami jest prosta - nigdy nie klikaj w podejrzane linki. Szczególną nieufność powinny budzić SMSy od platformy Netflix, która nigdy nie wysyła SMSów. Oszuści wysyłają je losowo do różnych osób, nawet do tych, które nie korzystają z Netflixa. 

Jednym ze sposobów na uchronienie się przed takimi SMSami jest włączenie w telefonie blokady antyspamowej. O tym, jak to zrobić, piszemy tutaj. 

Jeśli natomiast nieopatrznie kliknąłeś już w link lub, co gorsza, podałeś swoje dane, jak najszybciej skontaktuj się ze swoim bankiem, w celu zablokowania konta. 

Dobrą praktyką jest również ustawienie limitów wypłat i przelewów z konta i na karcie, to utrudni i wydłuży kradzież z konta. Banki często też oferują zabezpieczenia w postaci kontaktu telefonicznego z klientem przy próbie wypłaty lub przelewu większej sumy - warto z nich skorzystać. 

Zobacz też:

Z miłości do pieniędzy - oszustwa matrymonialne

Cała Polska na emeryturze? Wniosków przybywa

Ograniczenia w zakupie mieszkań? Minister wyjaśnia

Twitter
Dowiedz się więcej na temat: oszustwa | Netflix | wyłudzenia

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy