Reklama

Reklama

Polacy zabrali głos w sprawie debaty Tusk-Morawiecki

36,4 proc. badanych uważa, że lider PO Donald Tusk powinien przystąpić do debaty z premierem Mateuszem Morawieckim. Z kolei 20,5 proc. ankietowanych jest zdania, iż Tusk powinien debatować z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim - wynika z sondażu SW Research dla rp.pl.

W opublikowanym w niedzielę artykule wskazano, że ankietowanym zadano pytanie, czy przewodniczący PO Donald Tusk powinien przystąpić do debaty z premierem Mateuszem Morawieckim.

"Tak" odpowiedziało 36,4 proc. ankietowanych, zaś 20,5 proc. z nich wybrało odpowiedź: "nie, Donald Tusk powinien debatować z Jarosławem Kaczyńskim". 15 proc. respondentów jest zdania, że "Donald Tusk nie powinien debatować z przedstawicielami PiS", a 28,1 proc. nie miało w tej sprawie zdania.

Mieszkańcy dużych miast nie chcą debaty Tusk-Morawiecki

Prezes zarządu agencji badawczej SW Research Przemysław Wesołowski, cytowany przez rp.pl, podaje, że przystąpienie Donalda Tuska do debaty z Mateuszem Morawieckim za właściwe zdecydowanie częściej uważają mężczyźni (43 proc.) niż kobiety (31 proc.). Zdanie takie podziela 45 proc. respondentów między 35. a 49. rokiem życia i taki sam odsetek badanych posiadających dochody mieszczące się w granicach 4001 - 5000 zł netto.

Reklama

Debatę przewodniczącego Platformy Obywatelskiej z premierem za dobry pomysł uważa 2/5 badanych z miast liczących od 100 do 199 tys. mieszkańców i podobny odsetek respondentów z wyższym wykształceniem. Najrzadziej pomysł debaty Tusk-Morawiecki popierają osoby mieszkające w największych miastach (25 proc.).

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel od 31 października do 2 listopada 2022 roku. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. 

Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.

Reklama

Reklama

Reklama