Reklama

Reklama

Polacy nie chcą powrotu obowiązkowej służby wojskowej. Najnowszy sondaż

Co trzecia osoba w Polsce jest za przywróceniem poboru do armii - wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez IBRiS na zlecenie "Rzeczpospolitej". Dziennik wskazuje, że w ciągu kilku miesięcy spadła liczba tych, którzy popierają przywrócenie obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej w kraju.

Tylko co trzeci badany zgadza się na przywrócenie poboru do wojska, który zawieszono w 2010 r. Za przywróceniem poboru do armii jest 35,7 proc. badanych, a przeciwko - aż 57,1 proc, pozostali nie mają zdania. 

Niechętne poborowi są głównie osoby młode, w wieku 18-29 lat (77 proc. badanych w tej grupie wiekowej), a także osoby 50+ (78 proc.) oraz mieszkańcy wsi (62 proc.)" - informuje "Rzeczpospolita", podając wyniku sondażu, który na jej zlecenie wykonał IBRiS.

Z sondażu wynika, że przywrócenie poboru do wojska popiera głównie elektorat Zjednoczonej Prawicy (56 proc.) "Zdecydowanie tak" mówi 12,4 proc. , zaś "Raczej tak" 23,3 proc. ankietowanych.

Reklama

MON nie planuje przywrócenia poboru

"Sondaż wskazuje, że w ostatnich miesiącach, już po wybuchu wojny na Ukrainie odsetek osób akceptujących przywrócenie obowiązkowej służby wojskowej spadł" - podaje dziennik, podkreślając jednocześnie, że MON nie planuje przywrócenia poboru.

"Nie ma takiej potrzeby. Uważam, że poprzez różnego rodzaju atrakcyjne perspektywy i programy zachęcimy młodych ludzi do służby w Wojsku Polskim" - powiedział przed kilkoma tygodniami minister obrony Mariusz Błaszczak w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej".

Z badania przeprowadzonego przez IBRiS w kwietniu 2022 r. wynikało, że za takim rozwiązaniem opowiedziało się 54,2 proc. badanych. Podobnie odpowiedzieli respondenci CBOS w sierpniu tego roku (54 proc.).

Obowiązkową służbę wojskową wprowadziła Łotwa. Szwecja prowadzi selektywny nabór do armii.

Sondaż dla Rzeczpospolitej zrealizowano metodą telefonicznych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy