Reklama

Polacy coraz częściej wybierają ten opał. To tańsza alternatywa dla węgla

Brykiet torfowy szczególnie popularny jest w krajach skandynawskich, gdzie określany jest jako ekologiczny opał przyszłości. Paliwo stałe stanowi tańszą alternatywę dla węgla kamiennego, którego ceny mocno poszybowały w tym roku w górę. Polacy często decydują się wykorzystywać go do ogrzewania, dlatego wyjaśniamy, ile kosztuje brykiet torfowy oraz jakie są wady i zalety ogrzewania nim domu.

Ceny węgla w 2022 roku drastycznie wzrosły, a jego dostępność znacznie zmalała, dlatego Polacy poszukują alternatywnych sposobów, aby ogrzać zimą gospodarstwa domowe. 

Brykiet torfowy, podobnie jak m.in. ziarno, zyskuje więc ostatnio na popularności jako tańszy i łatwo dostępny zamiennik surowca nazywanego potocznie "czarnym złotem". 

Czym jest brykiet torfowy, jakie są jego koszty i wartość opałowa? Jak wypada w porównaniu z innymi rodzajami opału? Podajemy wszystkie najważniejsze informacje. 

Reklama

Co to jest brykiet torfowy i jak powstaje? Wady i zalety wydobycia

Brykiet torfowy to paliwo powstające poprzez sprasowanie torfu pod wysokim ciśnieniem. W wyniku tego procesu przyjmuje on postać twardych kostek, które z uwagi na sporą gęstość nie kruszą się. 

Brykiet torfowy wyróżnia się długim spalaniem, a nad samym procesem łatwo można sprawować kontrolę. Pod wpływem dopływu powietrza do pieca, surowiec ten pali się intensywnym płomieniem, a po jego zamknięciu brykiet torfowy po prostu żarzy się przez długi czas. 

Wśród zalet brykietu torfowego nierzadko wymienia się fakt, iż wydobycie torfu jako jednego ze składników gleby jest znacznie łatwiejsze i tańsze, aniżeli węgla. Z danych GOV wynika, że w Polsce znajduje się około 50 tys. torfowisk, z czego blisko 36 procent uznaje się za potencjalną bazę zasobową eksploatacji torfu. 

Niestety trzeba jednak pamiętać o drugiej stronie medalu. Pozyskiwanie torfu wiąże się z osuszaniem torfowisk, które są bardzo istotne z punktu widzenia bioróżnorodności i zmian klimatu

Poza tym, pomimo że spalanie brykietu torfowego nie powoduje strzelania i rozbłysków, może się ono wiązać z charakterystycznym zapachem, który przez osoby z wrażliwym węchem może zostać uznany za nieprzyjemny. 

Wartość opałowa brykietu torfowego. Jaki skład ma to paliwo?

Szacuje się, że kaloryczność brykietu torfowego wynosi około 18 mj/g, co stanowi blisko 80 procent wartości opałowej dobrej jakości węgla. Jeżeli zaś chodzi o parametry tego popularnego w krajach skandynawskich surowca, to:

  • wilgotność - na poziomie około 13 procent,
  • popiół - jego zawartość to blisko 10 procent,
  • siarka - jest jej około 0,2 procenta

Przypominamy, że mianem wartości opałowej brykietu torfowego określamy ilość ciepła, którą można uzyskać w wyniku spalania jednostki masy lub objętości paliwa przy spalaniu całkowitym lub zupełnym.

Ile kosztuje brykiet torfowy? Czy to się opłaca?

Koszt zakupu brykietu torfowego na jest aż tak drastyczny jak ceny węgla (około 3200-3600 zł za tonę), jednak wszechobecna drożyzna w mniejszym lub większym stopniu wpłynęła na wszystkie rodzaje paliwa. Najbardziej opłaca się więc zakup hurtowy, który często oznacza również możliwość uzyskania atrakcyjnej zniżki na zakup brykietu torfowego

Patrząc na ceny w internecie, tonę brykietu torfowego najczęściej można dostać za około 1600-2000 złotych, choć oczywiście zdążają się mniej i bardziej atrakcyjne oferty. Dobrej jakości surowca najlepiej szukać u sprzedawców, którzy cieszą się dobrą opinią.

Niestety na rynku nie brakuje nieuczciwych sprzedawców, którzy oferują opał niskiej jakości, a ten może negatywnie wpłynąć na stan naszego kotła. Aby brykiet torfowy na dłużej zachował pełnię właściwości, powinniśmy przechowywać go w suchym i zadaszonym pomieszczeniu. 

Brykiet torfowy a węgiel, ekogroszek i brykiet drzewny

Brykiet torfowy ma swoje wady i zalety, o czym już wcześniej wspomnieliśmy. Jak jednak wypada z innymi surowcami, które można wykorzystać do opalania gospodarstwa? 

  • Brykiet torfowy a węgiel - parametry obu produktów i właściwości grzewcze są zbliżone. Trzeba jednak pamiętać, że ceny węgla są wyższe. Poza tym, brykiet nie jest tak brudzący, jak węgiel i spala się równomiernie, więc znika konieczność ciągłego podkładania.
  • Brykiet torfowy a ekogroszek - funkcjonalność w obu przypadkach jest podobna. Jeżeli chodzi natomiast o kaloryczność, to jest ona wyższa w przypadku ekogroszku (około 24-29 Mj/kg). Cenowo lepiej wypada jednak brykiet.
  • Brykiet torfowy a brykiet drzewny - oba rozwiązania mają plusy i minusy. Brykiet drzewny na ogół jest tańszy, ale jego wydajność jest niższa. Ma też niższą kaloryczność od brykietu torfowego i zawiera więcej popiołu, a więc trzeba się liczyć z częstszym sprzątaniem. 

Czytaj również: 

Palenie ziarnem jako alternatywa dla węgla? Opał jest tańszy, ale wzbudza wątpliwości

Brykiet torfowy lepszy od węgla i ekogroszku? Zalety i wady brykietu torfowego  

Kryzys węglowy daje się we znaki. "Będą kolejne dopłaty do węgla" 

Zobacz także:  

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: brykiet torfowy | ogrzewanie domu | ceny węgla

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy