Reklama

Polacy chętniej spędzają wakacje w kraju

55 proc. Polaków planuje wyjechać na wakacje. To o 5 punktów proc. więcej niż w zeszłym roku. Według badań Ipsos Polska, na zagraniczną wycieczkę wybieramy najchętniej Hiszpanię i Wyspy Kanaryjskie, na drugim miejscu jest Chorwacja, później Włochy i Grecja.

73 proc. badanych deklarujących wyjazd wakacje spędzi jednak w Polsce. To 1,8 mln osób więcej niż w zeszłym roku.

Krzysztof Piątek, prezes biura podróży Neckermann mówi, że dla Polaków najważniejsze jest bezpieczeństwo i jest to skutek codziennych doniesień o skomplikowanej sytuacji geopolitycznej w wielu, popularnych dotychczas, miejscach wypoczynku turystów za granicą.

"Polscy klienci w tak niespokojnych czasach, jak je oceniają, dochodzą do wniosku, że może tym razem spokojniej będzie gdzieś blisko, w kraju. Polska jest postrzegana jako jedno z bezpieczniejszych miejsc na świecie i w Europie" - dodał Krzysztof Piątek.

Reklama

Spadek popularności zagranicznych kurortów

Również z powodów bezpieczeństwa spadek notują Turcja, Egipt czy Tunezja, ale także Grecja, która z pozycji lidera w zeszłym roku spadła na piąte miejsce.

Tomasz Frączek prezes zarządu Mondial Assistance mówi, że wpływa na to wiele powodów.

"Wydaje nam się, że niebagatelnym czynnikiem jest panujący w dalszym ciągu chaos w Grecji. Tanio nie jest, a dodatkowo imigranci, uchodźcy, którzy przez wyspy greckie przepływają. Dla wielu ludzi nie jest to zachęta, żeby tam właśnie spędzać wyśnione wakacje" - mówi Tomasz Frączek.

Na wakacje za granicą Polacy planują wydać niecałe 3 tys. złotych, to więcej o 300 złotych w porównaniu z 2015 rokiem. Koszty polskiego wyjazdu to prawie 1500 złotych, więcej o 170 złotych niż rok temu.

Badanie zostało zrealizowane na zlecenie Mondial Assistance przez Ipsos Polska w dniach 4-31 maja 2016 roku metodą wywiadów ilościowych techniką CATI na reprezentatywnej próbie 2 tysięcy respondentów.

Informacyjna Agencja Radiowa

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy