Reklama

Reklama

Polacy boją się o środki unijne. Najnowszy sondaż

Wypłaty z budżetu UE dla Polski są zagrożone według 64 proc. respondentów - wynika z sondażu pracowni United Surveys. Badania pokazują, że elektorat PiS w tej sprawie jest podzielony. Opcję wstrzymania wypłat dopuszcza 44 proc. sympatyków partii rządzącej. Ryzyko utraty środków unijnych najmocniej uderzyłoby w branżę budowlaną.

Respondentów zapytano, na ile ankietowani oceniają szanse, że Unia Europejska - po zablokowaniu miliardów euro z KPO - to samo zrobi z pieniędzmi z wieloletniego budżetu (ok. 76 mld euro). 

Najnowszy sondaż. Środki z UE zagrożone? Obawy także u wyborców PiS

Jak wynika z najnowszego sondażu United Surveys dla "Dziennika gazety Prawnej" i RMF FM, wariant taki dopuszcza 64 proc. badanych. 20 proc. uważa, że tzw. tradycyjne eurofundusze nie są zagrożone, a 16 proc. nie ma zdania w tej sprawie.

Szczegółowe wyniki badania pokazują, że elektorat PiS jest podzielony w sprawie tego, czy eurofundusze dla Polski na lata 2021-2027 są faktycznie zagrożone. Taką opcję dopuszcza 44 proc. sympatyków partii rządzącej. Przeciwnego zdania jest 41 proc., a 15 proc. nie ma wyrobionej opinii.

Reklama

Środki z UE zagrożone. Najnowszy sondaż

Dużo bardziej sceptyczni są zwolennicy opozycji. Przykładowo - 91 proc. wyborców lewicy i 97 proc. wyborców PSL uważa, że jest ryzyko zablokowania tych środków. W przypadku zwolenników KO ten odsetek jest wyraźnie mniejszy (69 proc.).

CZYTAJ WIĘCEJ: Potężna przewaga lidera. Najnowszy sondaż parlamentarny

Jak podkreśla "DGP", wizja braku przekazania Polsce 76 mld euro przestraszyła zwłaszcza branżę budowlaną. Według Damiana Kaźmierczaka, głównego ekonomisty Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa, urzeczywistnienie się negatywnego scenariusza byłoby szczególnie dotkliwe dla inwestycji kolejowych, energetycznych czy samorządowych. Według ekspertów poszkodowane byłyby zwłaszcza firmy, które remontują tory czy dostarczają materiały, np. podkłady.

Sondaż przeprowadzono w dniach 21-23 października br. na próbie 1000 osób metodą Mix-mode (CATI & CAVI). 

Reklama

Reklama

Reklama