Reklama

Reklama

Pogrzeb Krzysztofa Pendereckiego odbędzie się w 2022 roku w Krakowie

Uroczystości odprowadzenia urny z prochami zmarłego przed rokiem wybitnego kompozytora i dyrygenta Krzysztofa Pendereckiego do Panteonu Narodowego odbędą się 29 marca 2022 roku – poinformowano w komunikacie przekazanym przez Andrzeja Gizę, dyrektora Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena.

29 marca 2020 roku, po długiej i ciężkiej chorobie, zmarł w swoim krakowskim domu prof. Krzysztof Penderecki - kompozytor, dyrygent, pedagog muzyczny, doktor honoris causa 39 uniwersytetów, honorowy członek najważniejszych światowych akademii artystycznych i naukowych, Kawaler Orderu Orła Białego.

Pogrzeb państwowy

"Śmierć kompozytora poruszyła krajową i międzynarodową opinię publiczną. Słowa solidarności, jakie z całego świata spływały do rodziny Maestro, były ogromnym wsparciem dla pogrążonych w żałobie bliskich oraz dla miłośników twórczości autora Polskiego Requiem" - napisał w imieniu rodziny prof. Pendereckiego Andrzej Giza.

Reklama

Dyrektor Andrzej Giza przypomniał w komunikacie, że na wniosek m.in. ministra kultury oraz prezydenta Krakowa rodzina Maestro wyraziła zgodę na pochówek kompozytora w Panteonie Narodowym w Krakowie. Jednocześnie z uwagi na ogromne zasługi śp. Krzysztofa Pendereckiego dla kraju, jednego z najwybitniejszych kompozytorów swojej epoki, postanowiono o pożegnaniu Maestro w formule oficjalnych uroczystości państwowych.

Z uwagi na pandemię COVID-19 msza pogrzebowa prof. Krzysztofa Pendereckiego odbyła się 2 kwietnia 2020 roku w rodzinnej parafii w Krakowie i miała charakter zamknięty. Po nabożeństwie urna z prochami kompozytora została złożona w krypcie bazyliki św. Floriana w Krakowie, gdzie pozostanie do czasu państwowych uroczystości w Panteonie Narodowym w Krakowie.

Podziękowania za wsparcie

"Czas, jaki upłynął od śmierci prof. Krzysztofa Pendereckiego, był okresem naznaczonym smutkiem i chorobą w rodzinie Pendereckich. Z uwagi na chorobę małżonki kompozytora, Elżbiety Pendereckiej, uroczystości odprowadzenia urny do Panteonu Narodowego zostaną przeprowadzone 29 marca 2022 roku" - zaznaczono w komunikacie.

"Można przypuszczać, że w drugą rocznicę śmierci prof. Krzysztofa Pendereckiego pandemia osłabnie, dzięki czemu w planowanych uroczystościach państwowych będą mogli uczestniczyć przedstawiciele państw i rządów oraz międzynarodowych instytucji, a także przyjaciele i melomani z całego świata pragnący pożegnać Maestro" - zauważa dyrektor Giza.

"Rodzina prof. Krzysztofa Pendereckiego dziękuje wszystkim za wsparcie i pamięć. Jednocześnie w sposób szczególny wyraża ogromną wdzięczność za zaangażowanie i udzieloną pomoc przez prof. Piotra Glińskiego, Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz prof. Jacka Majchrowskiego, Prezydenta Miasta Krakowa" - wskazano.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy