Reklama

Reklama

Pogoda w Polsce. W czwartek w większości kraju upalnie i słonecznie

Czwartek będzie pogodnym i upalnym dniem, tylko na zachodzie zachmurzenie duże z przelotnymi opadami deszczu i burzami – przekazała dyżurna synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Ewa Łapińska. Jak podało IMGW, w południowo-zachodniej Polsce mogą pojawić się burze z gradem.

W czwartek rano lokalnie prognozowane są słabe i zanikające opady deszczu, ale w miarę upływu dnia w przeważającej części kraju zrobi się słonecznie i upalnie. Strefa opadów i dużego zachmurzenia przesunie się na zachód kraju. 

- Wielkopolska bardzo potrzebuje deszczu, zatem niech tam też trochę pada - podkreśliła synoptyk.

Dodała, że opady deszczu w trakcie burz będą nieco słabsze niż te środowe. - Prognozowana wysokość opadów to maksymalnie do 25 milimetrów wody na metr kwadratowy, a i same burze będą miały łagodniejszy przebieg - wyjaśniła.

Reklama

Temperatura sięgnie 30 st. C

Temperatura w najcieplejszym momencie dnia wyniesie od 22 st. C na Pomorzu i nad morzem, 26 st. C na zachodzie, 30 st. C w centrum do 33 st. C na wschodzie kraju.

Wiatr będzie słaby i umiarkowany, z kierunków północnych i wschodnich. W czasie burz porywy wiatru do 80 km/h. 

W południowo-zachodniej Polsce w godzinach od 14 do 22 przewidywane są burze z gradem. Jak podaje IMGW, opady deszczu mogą tam sięgać 30 mm.

Kujawsko-pomorskie. Ostrzeżenia przed upałem

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie drugiego stopnia przed upałami w zachodniej części województwa kujawsko-pomorskiego od czwartku do soboty. Maksymalna temperatura może wynieść 32 stopnie Celsjusza.

Ostrzeżenie obejmuje powiaty: brodnicki, golubsko-dobrzyński, Grudziądz, grudziądzki, lipnowski, rypiński, wąbrzeski, Włocławek i włocławski. Będzie obowiązywać od godz. 12 w czwartek do godz. 18 w sobotę.

Synoptyk IMGW prognozuje upały. Temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 30 do 32 stopni, w nocy od 16 do 19 stopni.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska określono na 80 proc.

Pogoda lubuskie. W czwartek burze z gradem

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami z gradem, które w czwartek mogą występować w południowej części woj. lubuskiego.

Ostrzeżenie, wydane dla powiatów: nowosolskiego, wschowskiego, zielonogórskiego i Zielonej Góry, żagańskiego i żarskiego obowiązuje w czwartek (25 sierpnia br.) od godz. 14 do 22.

Na obszarze tych powiatów prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 do 30 mm oraz porywy wiatru do 70 km/h. Miejscami może padać grad.

Prawdopodobieństwo pojawiania się opisanych zjawisk określono na 75 proc.

Burze z gradem również w województwie wielkopolskim

Ostrzeżenia pierwszego stopnia wydano również dla woj. wielkopolskiego.

Według prognoz synoptyków od godz. 14 do godz. 22, na obszarze 15 powiatów południowej i zachodniej Wielkopolski mogą wystąpić burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 30 mm oraz porywy wiatru wiejącego z prędkością do 70 km/h. Lokalnie mogą wystąpić opady gradu.

Synoptycy ocenili prawdopodobieństwo pojawienia się gwałtownych zjawisk atmosferycznych na 75 proc.

Pogoda dolnośląskie. Ostrzeżenie pierwszego stopnia

Przed burzami z gradem na terenie województwa dolnośląskiego ostrzega w czwartek IMGW. Instytut wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia.

Na terenie całego województwa dolnośląskiego prognozowane jest w czwartek wystąpienie burz z gradem. Jednostkom burzowym będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 30 mm oraz porywy wiatru do 70 km/h. Miejscami grad - podała w ostrzeżeniu IMGW.

Według prognoz burze będą przetaczać się przez region od godz. 14 do 22.

Ostrzeżenie trzeciego stopnia. Poziom wody powyżej stanów alarmowych

Na twitterze IMGW pojawiło się ostrzeżenie trzeciego stopnia dla zlewni Ślęzy i dolnej Bystrzycy oraz zlewni górnej Baryczy.

"Ze względu na opady burzowe dziś i jutro wystąpią ponowne wzrosty powyżej stanów alarmowych" - napisano.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy