Reklama

Reklama

Pogoda w Polsce: Burze z gradem i silne deszcze. Ostrzeżenia synoptyków

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia w związku z silnymi opadami, a także burzami z gradem, które w najbliższy weekend przejdą nad Polską. Alerty dotyczą sześciu województw: dolnośląskiego, wielkopolskiego, lubuskiego, śląskiego, podkarpackiego i małopolskiego. Niebezpieczna pogoda dała się już we znaki mieszkańcom południa kraju. Cyklon Peggy, który dotarł do nas z Wielkiej Brytanii spowodował liczne straty na Dolnym Śląsku, Śląsku i Opolszczyźnie.

Pogoda w Polsce nie przypomina już tej, do której zdążyliśmy przyzwyczaić się przez ostatnich kilka tygodni. W naszym kraju jest dużo zimniej, coraz częściej nawiedzają nas też silny wiatr i opady deszczu. Nie inaczej będzie podczas nadchodzącego weekendu, gdzie w wielu regionach mieszkańcy będą musieli przygotować się na prawdziwie jesienną aurę. 

Szczególnie nieprzyjemnie będzie na południu i zachodzie Polski. Synoptycy prognozują tam obfite deszcze, a także burze z gradem. W związku z niebezpieczną pogodą, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej postanowił wydać ostrzeżenia pierwszego stopnia.

Reklama

Alerty IMGW. Ostrzeżenia dla sześciu województw

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem dla województw: dolnośląskiego, wielkopolskiego i lubuskiego. Alerty w zależności od powiatów, będą obowiązywać do piątku 9 września do godziny 21:00 oraz 23:00. 

"Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 25 mm oraz porywy wiatru do 65 km/h. Miejscami grad" - czytamy w komunikacie.

Synoptycy wydali również alerty w związku z silnym deszczem z burzami. Ostrzeżenia te obowiązywać będą w województwach: śląskim, małopolskim i podkarpackim. Alarm potrwa tam od sobotniego poranka do niedzieli.

"Prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym. Wysokość opadu miejscami od 30 mm do 50 mm. Opadom towarzyszyć będą burze z porywami wiatru do 55 km/h. Możliwy grad" - informuje IMGW.

Do Polski dotarł cyklon Peggy

W czwartek nad ranem do polski dotarł cyklon Peggy. Nawałnica szczególnie dała się we znaki mieszkańcom południowej części kraju. Na Opolszczyźnie, Śląsku i Dolnym Śląski zostało zalanych wiele ulic i piwnic.

Wichura, która przeszła nad południową Polską przyczyniła się do utraty prądu w niektórych blokach mieszkalnych. Silny wiatr połamał też drzewa, które runęły na zaparkowane samochody.

Cyklon wcześniej dał się we znaki w Wielkiej Brytanii. Szczególne zniszczenia przyniósł w Irlandii.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy