Reklama

Pogoda na niedzielę. Pochmurnie i z opadami. IMGW ostrzega przed gołoledzią

W nocy z soboty na niedzielę mieszkańcy wschodniej i południowo-wschodniej Polski muszą uważać na opady marznącego deszczu powodujące gołoledź. W niedzielę do kraju napływać będzie cieplejsze i wilgotne powietrze polarno-morskie. Będzie padał deszcz, deszcz ze śniegiem i lokalnie śnieg. Możemy spodziewać się temperatur utrzymujących się w okolicy zera.

Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego, w niedzielę Polska znajdować się będzie na skraju niżu znad Włoch. Ze wschodu napływać będzie ciepłe powietrze polarno-morskie.

- W niedzielę zachmurzenie będzie duże i całkowite, z przejaśnieniami i rozpogodzeniami w części wschodniej i południowo-wschodniej kraju. Tam też możliwe są opady marznącego deszczu i mżawki powodujące gołoledź. Na pozostałym obszarze kraju opady deszczu ze śniegiem i lokalnie śniegu. Temperatura maksymalna na przeważającym obszarze kraju wyniesie od zera do plus jednego stopnia Celsjusza. Najcieplej będzie na północnym zachodzie, gdzie możliwe są cztery stopnie. Wiatr będzie umiarkowany, na Wybrzeżu dość silny, z kierunku północno-wschodniego - powiedziała Agnieszka Prasek z IMGW-PIB.  

Reklama

Do północy alerty IMGW przed marznącymi opadami obowiązują w pasie południowym od powiatu gorlickiego w woj. małopolskim do powiatu zgorzeleckiego przy granicy z Niemcami. Alerty I stopnia obowiązują również w północnych rejonach województw mazowieckiego i podlaskiego, części powiatów woj. kujawsko-pomorskiego, a także w całym Warmińsko-Mazurskiem.

Ostrzeżenia przed silnym wiatrem wydano dla powiatów w pasie od powiatu słupskiego do Świnoujścia.

Pogoda w Polsce. Intensywne opady śniegu

W sobotę w wielu regionach krajach mieszkańcy mieli do czynienia z intensywnymi opadami śniegu. Zaczęły się one już w nocy, doszło wówczas do kilku wypadków. 

W miejscowości Wandzin w woj. lubelskim autokar wypadł z drogi i zjechał do rowu - powiadomiła straż pożarna. W trakcie zdarzenia pojazdem podróżowało 37 osób. 10 osób po wypadku trafiło do szpitala. Do wypadku doszło również we wsi Mojtyny, gdzie tir uderzył w dom.

W związku z trudną sytuacją pogodową spore utrudnienia w ruchu samolotów występowały w sobotę na gdańskim lotnisku.

Na Podkarpaciu w sobotę wieczorem nadal 30 tys. odbiorców było pozbawionych dostaw energii elektrycznej. Od północy w regionie zanotowano blisko 800 wyjazdów strażaków do usuwania skutków intensywnych opadów śniegu.

77 razy interweniowali od rana do popołudnia strażacy w woj. Podlaskim w związku z pogodą, głównie wiejącym wiatrem - poinformował dyżurny Wojewódzkiego Stanowiska Koordynacji Ratownictwa Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: pogoda | gołoledź | prognoza pogody | IMGW

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy