Reklama

Pogoda na Boże Narodzenie. O zimie możemy pomarzyć

Jeżeli ktoś myślał, że pogoda w Boże Narodzenie przyniesie mu opady śniegu i ujemne temperatury, może się zdziwić. Polska w dalszym ciągu znajduje się pod wpływem powietrza polarno-morskiego. To przynosi do naszego kraju wilgoć a, jak podkreślają synoptycy IMGW, w nocy zrobi się także wietrznie.

Pogoda od kilku dni nijak ma się do prawdziwie śnieżnej zimy. Jak przekazała Dorota Pacocha, synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego, w Boże Narodzenie wschód kraju znajdzie się na skraju wyżu znad Białorusi. Na zachodniej części Polski pojawi się płytka zatoka niżowa.

Pogoda już cię nie zaskoczy! Sprawdzaj dokładne prognozy w naszym serwisie

Pogoda a Boże Narodzenie. Zima bez śniegu i ujemnych temperatur

Synoptyk IMGW ostrzega, że w niedzielę rano na południu kraju mogą się jeszcze utrzymywać mgły ograniczające widzialność do 300 metrów.

Reklama

- Na wschodzie i północy zachmurzenie będzie duże, z większymi przejaśnieniami i opadami deszczu, deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu. Na północnym wschodzie lokalnie opady mogą być marznące. Na pozostałym obszarze zachmurzenie przeważnie małe i umiarkowane, pod koniec dnia na krańcach zachodnich wzrastające do dużego, z opadami deszczu. Temperatura maksymalna wyniesie od zera na Suwalszczyźnie, około 4 stopni w centrum, do 7 na Dolnym Śląsku. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, południowy i południowo-zachodni - powiedziała Dorota Pacocha z IMGW-PIB.

Jak dodała, w nocy z niedzieli na poniedziałek zachmurzenie będzie duże i całkowite. Miejscami prognozowane są opady deszczu, głównie na północy kraju, gdzie może spaść do 10 litrów na metr kwadratowy. Na wschodzie i w górach miejscami spadnie deszcz ze śniegiem i sam śnieg. 4

Temperatura od minus 1 na północnym wschodzie, około 3 w centrum, do plus 5 stopni na południowym zachodzie. Wiatr będzie się wzmagał i będzie umiarkowany, na przeważającym obszarze kraju osiągający w porywach do 60 km/h. W obszarach nadmorskich i podgórskich dość silny, wiejący z siłą do 70 km/h, z kierunków południowych. Wysoko w Sudetach może osiągać prędkość do 100 km/h.

Pogoda na święta. Poniedziałek także na plusie

W poniedziałek zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami. Okresami opady deszczu, na północnym wschodzie początkowo opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Wysoko w górach opady śniegu. Na północy kraju prognozowane sumy opadów do 10 mm. Temperatura maksymalna od 2 st. C na Suwalszczyźnie do 6 stopni w centrum i 10 st. C na południowym zachodzie i południu. 

Wiatr umiarkowany i dość silny, nad morzem w porywach do 70 km/h, w rejonach podgórskich Karpat i na wschodzie do 65 km/h, z kierunków południowych. W górach porywy do 90 km/h.

W nocy zachmurzenie będzie całkowite. Okresami opady deszczu lub mżawki. Temperatura minimalna 1 st. C. Wiatr będzie początkowo słaby, stopniowo wzmagający się do umiarkowanego, w porywach do 55 km/h, południowo-wschodni i południowy.

Jaka prognoza pogody jest najlepsza? Taka, która jest aktualizowana co 30 minut. Wypróbuj darmową aplikację Pogoda Interia. Zainstaluj z Google Play lub App Store

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Boże Narodzenie | pogoda | zima | Deszcz

Reklama

Reklama

Reklama