Reklama

Podwyżki w wojsku. Ile będą zarabiać zawodowi żołnierze?

Wicepremier MON Mariusz Błaszczak poinformował, że wzrasta uposażenie polskich żołnierzy. W mediach społecznościowych napisał również, że przeciętne wynagrodzenie w Siłach Zbrojnych RP wraz z przysługującymi dodatkami wynosi obecnie niemal osiem tysięcy złotych, a zapewnienie godnych warunków służby to dla rządu priorytet. Sprawdź, ile wyniosą podwyżki i od kiedy żołnierze mogą liczyć na wyższy żołd.

Ministerstwo Obrony Narodowej przygotowało kolejną podwyżkę. Żołnierze już od 1 marca 2023 roku powinni zarabiać więcej o 400 zł. Zmiany w wynagrodzeniach są zapowiedzią rządowych podwyżek dla pracowników budżetówki.

Podwyżka kwotowa i jednakowa dla wszystkich

Z zapowiedzi MON wynika, że podwyżka uposażeń dla żołnierzy zawodowych będzie kwotowa i jednakowa dla wszystkich. Tyle samo dostanie zarówno szeregowy, jak i generał.

To oznacza, że uposażenie podstawowe szeregowego zawodowego po podniesieniu żołdu wyniesie 4960 zł brutto. Według wyliczeń wysokość przeciętnego uposażenia zasadniczego żołnierza zawodowego (wraz z dodatkami, ale bez miesięcznej równowartości dodatkowego uposażenia rocznego) będzie opiewać na kwotę 7362 zł brutto.

Reklama

W przypadku wysokości przeciętnego uposażenia zasadniczego z dodatkami oraz po uwzględnieniu miesięcznej równowartości dodatkowego uposażenia rocznego kwota zamknie się w wartości 7976 zł brutto. 

Żołnierze zawodowi oraz funkcjonariusze mogą liczyć na dodatkowe pieniądze

Warto też przypomnieć, że to nie są jedyne podwyżki, jakie zaplanowało ministerstwo. Od 1 marca doświadczeni żołnierze zawodowi oraz funkcjonariusze mają także zyskać prawo do nowego świadczenia za długoletnią służbę. Według zapowiedzi minimalna wysokość dodatkowych pieniędzy wyniesie 5 proc. wynagrodzenia po 15 latach stażu. Maksymalna podwyżka może przekroczyć 15 proc. w przypadku tych mundurowych, którzy przepracowali w sumie co najmniej 25 lat.

Należy też wspomnieć, że żołnierze - w zależności od okoliczności - mogą liczyć na szereg dodatkowych świadczeń. Mowa np. o dodatku motywacyjnym i kompensacyjnym, dodatku rozłąkowym, nagrodzie jubileuszowej i uznaniowej, a także o dodatku służbowym czy specjalnym.

Większe uposażenie także dla ochotników

Szef resortu obrony poinformował również o tym, że wzrośnie kwota miesięcznego uposażenia dla żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. W tym przypadku ochotnicy, który "pójdą w kamasze", mogą liczyć na wypłatę w wysokości 4960 zł od pierwszego dnia służby.

Do niedawna stawka dzienna uposażenia zasadniczego w przypadku żołnierzy Obrony Terytorialnej opiewała na 129 zł 96 gr. Po podwyżce wyniesie 141 zł 36 gr. W tym przypadku im wyższy stopień, tym stawka dzienna skoczy do góry. Kapral może więc zarobić dziennie 161 zł 20 gr, zaś porucznik 210 zł 80 gr.

Żołnierze WOT mogą też liczyć na dodatek za "gotowość bojową". Dostanie go każdy, kto wypełni tzw. minimum szkoleniowe. Od marca ta kwota będzie wynosić 496 zł. Pieniądze są wypłacane rotacyjnie z uposażeniem zasadniczym w najbliższym miesiącu pełnienia terytorialnej służby wojskowej.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: podwyżki dla żołnierzy | wojsko | armia

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy