Reklama

Reklama

Podwyżki dla służb mundurowych. Mariusz Kamiński: Jest porozumienie

Osiągnęliśmy porozumienie w sposób istotny polepszające sytuację materialną naszych funkcjonariuszy - oświadczył szef MSWiA Mariusz Kamiński. Przewiduje ono podwyżkę uposażeń w kwocie 677 zł brutto, czyli 500 zł "na rękę".

Mariusz Kamiński wziął udział w konferencji prasowej wraz z wiceszefem resortu Maciejem Wąsikiem oraz przedstawicielami związków zawodowych służb mundurowych podległych MSWiA w sprawie zwiększenia uposażeń.

- Przychodzimy do państwa i przekazujemy naszym funkcjonariuszom - policji, straży granicznej, państwowej straży pożarnej dobre informacje. Osiągnęliśmy porozumienie. Porozumienie w sposób istotny polepszające sytuację materialną naszych funkcjonariuszy - powiedział Kamiński.

Dziękował wszystkim przedstawicielom związków zawodowych będących głosem funkcjonariuszy, za rozmowy i dialog prowadzony od wielu dni. - Były to czasami trudne rozmowy, ale doprowadziły nas w efekcie do bardzo dobrego porozumienia - mówił. 

Reklama

Podwyżki od 1 stycznia 


Wiceszef MSWiA Maciej Wąsik poinformował, że osiągnięte porozumienie przewiduje podwyżkę uposażeń dla funkcjonariuszy służb podległych MSWiA od 1 stycznia 2022 r. w kwocie 677 zł brutto, czyli 500 zł na rękę. - W ramach tej kwoty jest także już zawarta kwota waloryzacji uposażeń przewidziana w projekcie ustawy budżetowej, czyli 4,4 proc. wynagrodzenia - dodał.

- Przyjęliśmy także rozwiązania, które umożliwią podwyżki dla 64 tys. funkcjonariuszy policji, 11 tys. funkcjonariuszy straży pożarnej i 9 tys. funkcjonariuszy straży granicznej - to są automatyczne awanse z grupy drugiej na trzecią, z trzeciej na czwartą, z czwartej na piątą i z piątej na szóstą w przeciągu najbliższych czterech lat. Te pierwsze grupy awanse dostaną od 1 stycznia 2022 r. - podkreślił Wąsik.

Porozumienie zobowiązuje stronę rządową do przywrócenia funduszu nagród - poinformował Wąsik. - W przyszłym roku 2,7 procent, w tym roku 6 procent - jako że nie było żadnych wzrostów uposażeń ze względu na covid - dodał.

Przekazał, że strona rządowa zobowiązała się również do zniesienia limitów etatowych w jednostkach organizacyjnych policji, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej. 

Szef związkowców komentuje porozumienie

- Uważamy, że porozumienie mogłoby być lepsze, ale jak na tę chwilę jest to jedyne porozumienie, na które zgodzili się przedstawiciele wszystkich trzech central związkowych - powiedział Rafał Jankowski w piątek po podpisaniu porozumienia między kierownictwem MSWiA a związkami zawodowymi w sprawie podwyżek dla funkcjonariuszy.

- Padają pytania, czy może powinniśmy prowadzić jakąś akcję protestacyjną. Po co, skoro w tej chwili trwa w tym ministerstwie dialog? Nie chcę podawać przykładów innych branż, ale widzimy jakieś miasteczka, trudne rozmowy. My ze sobą rozmawiamy i myślę, że prędzej niż później przyniesie to jeszcze lepszy skutek niż te zapisy zawarte w naszym porozumieniu - dodał.

Według Jankowskiego rozmowy z kierownictwem resortu były "bardzo twarde". - Generalnie myślałem, że będzie łatwiej - powiedział. Wyraził przekonanie, że efektem dalszych rozmów będą "jeszcze większe korzyści". - Pozostajemy w stałym dialogu - zadeklarował. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne