Reklama

Reklama

Podwyżki dla nauczycieli. Piontkowski o "braku porozumienia"

Nie doszło do uzgodnienia stanowisk między stroną rządową a stroną związkową - poinformował wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski po spotkanku ze działaczami związków zawodowych. Zdaniem wiceszefa MEiN ich oczekiwania dotyczące podwyżki wynagrodzeń nauczycieli są rozbieżne z propozycjami resortu.

We wtorek 19 lipca w MEiN odbyło się spotkanie wiceministra edukacji i nauki Dariusza Piontkowskiego z przedstawicielami związków zawodowych zrzeszających nauczycieli. Rozmowy dotyczyły projektu nowelizacji rozporządzenia w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Resort proponuje w nim zwiększenie od 1 września 2022 r. wynagrodzeń nauczycieli rozpoczynających pracę w zawodzie.

Podwyżki dla nauczycieli. Piontkowski o spotkaniu ze związkami

- Rozmowy ze związkami zawodowymi pokazały, że stanowisko związków zawodowych w części kwestii jest inne - związkowcy proponowali, aby wynagrodzenie nauczycieli wzrosło o 20 proc. na wszystkich stopniach awansu zawodowego. Nie miałem upoważnień, aby tego typu propozycje związkowe przyjąć, stąd nie doszło do uzgodnienia stanowisk między stroną rządową a stroną związkową - poinformował po spotkaniu wiceminister Piontkowski.

Reklama

Wcześniej przypomniał, że w na wrześniową podwyżkę zabezpieczono dodatkowo ponad 250 mln zł. Zaznaczył też, że rozmowy na temat wspomnianej podwyżki "nie kończą rozmów na temat tego, ile będzie wynosić wynagrodzenie nauczycieli".

Piontkowski: PiS podniósł pensje nauczycielom

- Przed nami prace na budżetem na rok 2023. I - tak jak mówiłem w rozmowie ze związkami zawodowymi - mamy nadzieję, że w trakcie prac rządowych, a potem parlamentarnych, uda się przeznaczyć dodatkowe środki na wzrost wynagrodzenia nauczycieli już na wszystkich stopniach awansu zawodowego, który częściowo będzie uwzględniał inflację i także trwałe uregulowanie kwoty bazowej, ponieważ ta kwestia jest uregulowana tymczasowo - powiedział wiceszef MEiN.

Piontkowski przypomniał także, że "w ostatnich siedmiu latach zaproponowaliśmy kilkakrotnie wzrosty wynagrodzeń nauczycieli". - One sięgały 36 proc. w stosunku do tych wynagrodzeń, które obowiązywały w 2016 roku - podał. Wskazał, że przykładowo średnie wynagrodzenie nauczyciela dyplomowanego w ciągu tych lat wzrosło niemal o 1800 zł, a nauczyciela stażysty o około 1000 zł.

Nowelizacja ustawy o Karcie Nauczyciela

Rozporządzenie to konsekwencja uchwalonej przez Sejm w czerwcu nowelizacji ustawy Karta Nauczyciela dotyczącej m.in. awansu zawodowego nauczycieli - w tym likwidacji dwóch stopni awansu: nauczyciela stażysty i nauczyciela kontraktowego, a w ich miejsce wprowadzenia nauczyciela początkującego.

Zgodnie z projektem rozporządzenia wysokość minimalnego wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela początkującego ma wzrosnąć do kwoty od 250 do 345 zł brutto wobec obecnych wysokości minimalnego wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela stażysty i nauczyciela kontraktowego. Wysokości minimalnego wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli mianowanych i dyplomowanych mają nie zmienić się.  

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy