Reklama

Podwyżka wynagrodzeń samorządowców i prezydenta RP. Andrzej Duda podpisał nowelizację

​Prezydent Andrzej Duda podpisał w czwartek nowelizację ustawy o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe - poinformowała w piątek kancelaria głowy państwa. Oznacza to, że wyższe pensje będą wpływać na konta samorządowców, a także samej głowy państwa i wszystkich poprzednich, żyjących prezydentów RP.

Nowelizacja ustawy o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe została uchwalona przez Sejm 11 sierpnia. Dokonuje ona zmian w systemie wynagradzania prezydenta oraz byłych głów państwa, a także zasad ustalania maksymalnej wysokości diet lub wynagrodzeń w samorządzie terytorialnym wszystkich szczebli.

Nowa pensja prezydenta Polski. Ile zarobi Andrzej Duda?

Pensja prezydenta RP ma się składać z wynagrodzenia zasadniczego odpowiadającego 9,8-krotności kwoty bazowej oraz dodatku funkcyjnego odpowiadającego 4,2-krotności kwoty bazowej, co oznacza wzrost o 40 proc. w stosunku do obecnej wartości.

Ustawa została uchwalona z uwzględnieniem zaproponowanych przez klub PiS poprawek. Poprawki te m.in. dodają przepisy regulujące kwestię ubezpieczeń społecznych dla małżonka prezydenta RP, a także regulują naliczanie wynagrodzeń dla urzędników Państwowej Komisji Wyborczej.

Reklama

Przyjęcie przez parlament tej noweli było odpowiedzią na inicjatywę prezydenta, który w sierpniu podpisał rozporządzenie, wprowadzające podwyżki m.in. dla premiera, marszałków Sejmu i Senatu i innych osób zajmujących kierownicze stanowiska w państwie, w tym podsekretarzy stanu (wiceministrów). 

Zmieniły się wynagrodzenia posłów i senatorów

Dzięki rozporządzeniu wzrosną także uposażenia parlamentarzystów, bo - zgodnie z ustawą o wykonywaniu mandatu posła i senatora - ich uposażenie odpowiada 80 proc. wysokości wynagrodzenia podsekretarza stanu (z wyłączeniem dodatku z tytułu wysługi lat).

Senat przyjął nowelę ustawy o podwyżkach dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe z drobnymi poprawkami 9 września. Z kolei 17 września Sejm przyjął dwie z czterech uchwalonych przez Senat poprawek. Dotyczyły one doprecyzowania zasad naliczania wynagrodzeń dla osób wymienionych w ustawie.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: powyżki | prezydent

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy