Reklama

Reklama

Podwyżka kwoty bazowej dla nauczycieli. MEiN proponuje 9 procent

Ministerstwo Edukacji i Nauki zaproponowało podniesienie kwoty bazowej dla nauczycieli o 9 proc. Podwyżka miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2023 roku. Wtorkowe spotkanie ministra Przemysława Czarnka z ZNP było pierwszym od grudnia zeszłego roku.

We wtorek obradował w siedzibie MEiN w Warszawie Zespół ds. Statusu Zawodowego Pracowników Oświaty. W czasie briefingu prasowego po tym spotkaniu szef resortu edukacji i nauki Przemysław Czarnek i wiceminister Dariusz Piontkowski przekazali, że zaproponowali podniesienie od 1 stycznia 2023 kwoty bazowej dla nauczycieli, określonej w ustawie budżetowej, o 9 proc.

Obecna kwota bazowa dla nauczycieli wynosi

 3537,80 zł. Podwyżka o 9 proc. oznacza wzrost kwoty bazowej o ok. 318 zł.

Postulaty ZNP

 

Przed spotkaniem z ministrem Czarnkiem ZNP opublikowało swoje postulaty. 

Reklama

 

Ostatnie spotkanie Zespołu ds. statusu zawodowego odbyło się w grudniu 2021 roku. Od tamtej pory, Przemysław Czarnek nie zwołał żadnego posiedzenia zespołu, mimo że, jak przypomniał przed spotkaniem wiceprezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Krzysztof Baszczyński - "byliśmy umówieni na kolejną turę na przełomie Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku". - Pan minister zadeklarował, że będą to rozmowy z udziałem pana premiera - dodał. 

- Po 262 dniach wznawia pracę Zespół ds. Statusu Zawodowego Pracowników Oświaty. Traktujemy ten fakt jako wydarzenie i reakcję ministra edukacji na naszą prośbę, nasze żądania rozmów w sprawach wynagrodzeń, warunków pracy nauczycieli jeszcze przed rozpoczęciem kolejnego roku szkolnego - powiedział wiceprezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.

W skład Zespołu ds. Statusu Zawodowego Pracowników Oświaty wchodzą przedstawiciele kierownictwa resortu, przedstawiciele związków zawodowych zrzeszających nauczycieli i przedstawiciele organizacji samorządowych.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy