Reklama

Reklama

Podszywanie się pod telefony posłów i CBA. Kolejne zgłoszenia

Wczoraj wieczorem z numeru Szymon Hołownia zadzwonił do mnie automat z mieszanką gróźb śmierci i obelg za "namawianie do szczepienia dzieci" - napisała posłanka Hanna Gill-Piątek. Podobny telefon otrzymał Szymon Hołownia. O próbie spoofingu poinformowała również posłanka Lewicy Paulina Matysiak. Wczoraj telefon z numeru CBA o śmierci syna otrzymał Marcin Matczak, a córka mec. Romana Giertycha, Maria, odebrała telefon z groźbą śmierci z numeru kancelarii przyjaciela jej ojca.

"Wczoraj wieczorem z numeru Szymona Hołowni zadzwonił do mnie automat z mieszanką gróźb śmierci i obelg za "namawianie do szczepienia dzieci". Podobny telefon, ale trochę innej treści, otrzymał w tym samym czasie ode mnie mój lider. Sprawa jest już zgłoszona policji" - poinformowała na Twitterze posłanka Hanna Gill-Piątek.

O spoofingu poinformowała także posłanka Paulina Matysiak z Lewicy: "Kolejny spoofing w moją stronę kilkanaście minut temu. I przekaz był jasny: groźba śmierci, bo popieram szczepienia przeciw covid. Jeśli ktoś myśli, że mnie zastraszy to się myli. Wiadomość będzie zgłoszona do odpowiednich służb." 

Reklama

Podobna sytuacja spotkała ją i posła Pawła Szramkę w ubiegłym tygodniu.

Telefoniczne groźby

Wcześniej o podobnych telefonach informowali Marcin Matczak, mec. Jacek Dubois i Maria Giertych.

"Dziś około 21.00 dostałem telefon z numeru 800 808 808 (infolinia CBA) z informacją, że mój syn nie żyje. Oczywiście Michałowi nic nie jest. Po krótkim zdenerwowaniu tym telefonem uznałem, że jest on dobrym powodem, by nadal robić to, co dotychczas, tylko bardziej" - poinformował na Twitterze.

Jak poinformowała w czwartek córka mec. Roman Giertycha, Maria, otrzymała telefon z groźbą śmierci. "Pół godziny temu otrzymałam telefon z groźbami śmierci jeśli 'powiemy jeszcze choćby słowo o Pegasusie'. Numer telefonu podszywał się pod kancelarię mec. Dubois - przyjaciela mojego taty. To naprawdę straszne co się dzieje..." - napisała.

"Ktoś podszywajac sie pod numer naszej kancelarii zadzwonił do córki mojego przyjaciela R.Giertych, grożąc mu śmiercią, jeśli nie poniecha sprawy Pegasusa. Jutro złożymy w tej sprawie zawiadomienie. Przykro mi Marysiu, że musisz z tym sie mierzyć." - dodał mec. Jacek Dubois.

Telefon do córki Wojtunika

W ostatnich dniach doszło do podobnego ataku na telefon córki Pawła Wojtunika. Wówczas ktoś z jego numeru zadzwonił do niej i powiedział: "Twój tata nie żyje".

"Nie wiem kim jesteście kanalie, ani dlaczego to robicie moim dzieciom, ale podszycie się pod mój numer i zadzwonienie wczoraj w nocy do mojej córki z informacją 'Twój tata nie żyje, nie oddycha, dzwonię z jego telefonu' przekracza wszelkie normy i granice..." - napisał wtedy Wojtunik.

Cieszyński zapowiada walkę z spoofingiem

Sekretarz stanu ds. cyfryzacji Janusz Cieszyński poinformował w połowie stycznia o przygotowaniach do prawnego i technologicznego zwalczania m.in. spoofingu oraz phishingu. - Pracujemy z rynkiem telekomunikacyjnym nad tym, aby wprowadzić rozwiązania, które pozwolą jednoznacznie zidentyfikować, że dane połączenie pochodzi z zaufanego źródła - powiedział.

Spoofing to podszywania się pod dowolny numer lub nazwę kontaktu. Przy takim cyberataku, odbiorca widzi na swoim telefonie informację o dzwoniącym (lub piszącym SMS), a w rzeczywistości dzwoni (lub pisze SMS) np. cyberprzestępca.

Cieszyński wyjaśniał, że walka ze spoofingiem w Polsce zmierza do tego, aby odbiorca został uprzedzony o ataku, czyli aby otrzymał informację, że połączenie (bądź SMS) pochodzi nie z tego numeru, który mu się wyświetla na telefonie.Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy