Reklama

Reklama

Podlaskie: Pożar na składowisku śmieci w Studziankach

16 zastępów straży pożarnej bierze udział w gaszeniu pożaru hałdy śmieci na składowisku w Studziankach koło Wasilkowa (woj. podlaskie). Strażacy informują, że gaszenie może potrwać nawet kilkanaście godzin.

Pożar na składowisku wybuchł w niedzielę wieczorem. Jak przekazał PAP rzecznik Komendy Miejskiej PSP w Białymstoku st. bryg. Paweł Ostrowski, zgłoszenie o pożarze wpłynęło od pracownika sortowni śmieci w Studziankach.

Ostrowski poinformował, że pali się hałda śmieci o wymiarach 30 na 80 metrów i wysokości na kilkanaście metrów. Dodał, że odpady są "zbite". Na miejscu jest 16 zastępów straży pożarnej z Białegostoku i z okolicznych powiatów m.in. z Sokółki. W ocenie strażaków akcja gaszenia będzie długotrwała i może potrwać nawet kilkanaście godzin. Na miejsce wezwano inspektorów ochrony środowiska.

Reklama

Ogień blisko lasu

Dowodzący akcją na miejscu bryg. Kazimierz Kulesza przekazał, że nie ma ewakuacji okolicznych mieszkańców, ale pożar wybuchł blisko lasu. Dodał, że strażacy robią wszystko, aby nie dopuścić do rozprzestrzenienia się ognia w kierunku drzew. 

Według informacji przekazanych PAP przez Wojewódzkie Stanowisko Koordynacji Ratownictwa straży pożarnej w Białymstoku, woda na miejsce pożaru dowożona jest cysternami, ponieważ ogień wybuchł w pobliżu ujęcia wody, z którego strażacy wcześniej ją pobierali.

Nie ma informacji o przyczynach pożaru składowiska.

To nie pierwszy pożar w tym miejscu

Ostatni raz sortownia śmieci w Studziankach paliła się w listopadzie ub. roku. Paliła się hałda śmieci o wymiarach 130 na 60 metrów, a jej gaszenie trwało wtedy blisko 60 godzin. Spaliło się ponad 3,3 tys. metrów sześciennych odpadów. 

W poprzednich latach również dochodziło do pożarów na składowisku w Studziankach. Największy miał miejsce w 2012 r. Gaszenie trwało wtedy osiem dni. Prokuratura umorzyła wówczas śledztwo, choć biegli uznali, że przyczyną pożaru było umyślne podpalenie. Sprawców nie udało się jednak ustalić.

Małgorzata Półtorak

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy