Reklama

Reklama

Podkomitet ds. Prewencji Tortur ONZ z wizytą w Polsce

Od poniedziałku z wizytą w Polsce przebywają przedstawiciele Podkomitetu ds. Prewencji Tortur ONZ. W środę delegacja spotkała się w Warszawie z zastępczynią Rzecznika Praw Obywatelskich Hanną Machińską. To pierwsza wizyta podkomitetu w naszym kraju.

Podkomitet ds. Prewencji Tortur ONZ (Subcommittee on Prevention of Torture and other Cruel, Inhuman or Degrading Treatment or Punishment - SPT) to niezależny organ monitorujący miejsca pozbawienia wolności, ustanowiony przez Protokół fakultatywny do Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zakazu stosowania tortur oraz innego okrutnego, nieludzkiego lub poniżającego traktowania albo karania (OPCAT).

SPT organizuje wizyty w miejscach, w których przebywają osoby pozbawione wolności, żeby ocenić sposób ich traktowania i rekomendować rozwiązania, które - jeśli to konieczne - wzmocnią ochronę takich osób przed torturami i innymi formami złego traktowania. Podkomitet składa się z przedstawicieli państw, które ratyfikowały OPCAT, reprezentujących różne środowiska eksperckie (m.in. prawników, lekarzy, kryminologów). Działają oni w imieniu własnym, są niezależni i bezstronni. Nie wizytują krajów, z których zostali wybrani.

Reklama

Podczas wizyty członkowie SPT spotykają się m.in. z przedstawicielami władz, instytucji stojących na straży praw człowieka, organizacji pozarządowych. Wizyta podkomitetu w Polsce potrwa do 19 lipca.

Wizyta w biurze RPO

W środę delegacja SPT gościła w biurze Rzecznika Praw Obywatelskich. W spotkaniu oprócz zastępczyni RPO Hanny Machińskiej uczestniczyli członkowie Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur (KMPT) działającego w ramach urzędu Rzecznika Praw Obywatelskich. Jak poinformowało w komunikacie biuro RPO, omówiono najważniejsze sprawy związane z realizacją OPCAT w Polsce, w tym z działalnością KMPT.

W tym samym dniu członkowie Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur przeprowadzili wizytację Komendy Rejonowej Policji Warszawa I przy ul. Wilczej. Wizytacja była monitorowana przez członków delegacji SPT, którzy pełnili rolę bezstronnych obserwatorów.

Podczas wizyty przedstawiciele KMPT obejrzeli komendę (pomieszczenia służbowe, radiowóz), rozmawiali z personelem i osobą zatrzymaną oraz zapoznali się z wybraną dokumentacją.

Zastrzeżenia

Jak poinformowano w komunikacie, delegacja KMPT nie uzyskała informacji wskazujących, by osoby zatrzymane były traktowane w niewłaściwy sposób. Pozytywnie oceniono też warunki materialne komendy.

W ocenie KMPT wzmocnienia wymagają jednak podstawowe zabezpieczenia służące ochronie przed torturami. Nie wszyscy zatrzymani są badani przez lekarza. Policjanci - jak zaznaczono - kierują się w tej kwestii prawem krajowym. KMPT podał, że na terenie komendy nie ma też listy adwokatów i radców prawnych, do których zatrzymani mogliby zwrócić się o pomoc, gdyby potrzebowali takiej konsultacji. Zwrócono też uwagę, że pomieszczenia, w których policjanci prowadzą czynności służbowe (przesłuchania, rozpytania), nie są monitorowane.

Rekomendacje KMPT mają zostać przedstawione w raporcie z wizytacji.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne