Reklama

Pociej: Ci, którzy rządzili przed PiS, zostawili zasobną kiesę

"Ci, którzy rządzili przed PiS, zostawili zasobną kiesę, więc pieniądze na program 500 plus były i zapowiedzi PiS zrealizowano szybko" - ocenił we wtorek w PR 24 Aleksander Pociej z PO.

Pociej był we wtorek w PR 24 pytany m.in. o środki na 500 plus. "Zaraz po przegranych wyborach przez Platformę w studiu wyborczym Telewizji Polskiej Jan Vincent Rostowski ręczył swoim autorytetem, że to są bzdetne obietnice PiS, że nic z tego nie będzie, bo pieniędzy na to nie ma" - powiedział prowadzący PR 24.

"Musi pan dopaść ministra Rostowskiego, dlaczego mówił, że nie ma pieniędzy, skoro była kiesa zamożna i pełna" - skomentował Pociej.

Na uwagę prowadzącego, że w takim razie "coś jest nie tak z przekazem, ponieważ Jan Vincent Rostowski mówił wprost: pieniędzy nie ma", Pociej przyznał, że bardzo możliwe jest, że kontekst tego, co mówił minister Rostowski, był inny. "Rozumiem, że pieniądze były, ponieważ bardzo szybko było i na 500 plus, i na inne wydatki. To znaczy, że kasa jednak była, a Polska nie była w ruinie" - ocenił.

Reklama

Jak mówił, pamięta "jak Polska miała najlepsze w Europie za Platformy wyniki ekonomiczne". "'Zielona wyspa' - mimo kryzysu, dosyć ciężkich warunków. Natomiast Prawo i Sprawiedliwość jeździło po wszystkich mediach i po Polsce, mówiło, że to 'Polska w ruinie'. Jak tylko Prawo i Sprawiedliwość wzięło władzę, okazało się już po roku, że jest to absolutnie ociekająca małmazją kraina, gdzie jest wszystko wspaniale, dostatek. I nagle są pieniądze w tej 'zrujnowanej Polsce' - od pierwszego dnia. Zanim jeszcze można było mówić o swoich wynikach ekonomicznych, to jednak okazało się, że ci, którzy rządzili wcześniej, zostawili na tyle bogatą, zasobną kiesę, że można nawet to rozdać" - powiedział senator PO.

Komentując uwagę prowadzącego, że "to ponoć z uszczelnienia systemu podatkowego", Pociej powiedział, że uszczelnienie i te ustawy przyszły (...) mniej więcej po roku i zaczęły działać "tak naprawdę w drugim roku". Jego zdaniem, pieniądze na program 500 plus były w miarę szybko, ponieważ to, co PiS zapowiedziało, jeżeli chodzi o 500 plus, "zostało zrealizowane dosyć szybko". "I te pieniądze pojawiły się - jeżeli patrzymy na pewne okresy ekonomiczne - bardzo szybko. Po prostu te pieniądze były" - podkreślił.

Pytany, czy w takim razie Rostowski "nie wiedział czym rządzi", Pociej powiedział, że nie będzie komentował wypowiedzi ministra Rostowskiego, bo nie pamięta, w jakim kontekście ona padła. 

PAP

Reklama

Reklama

Reklama